28 kwi 2017

Jaka będziesz, Warszawo? - Śródmiejskie inwestycje, niezupełnie ukończone

Jak wiemy, "gdzie są pieniądze, tam są inwestycje", ale za czasów późnego Gierka owych pieniędzy robiło się coraz mniej i w ostateczności część inwestycji została wykonana po łebkach a część wcale. Dziś trzy takie obrazki:Ulica Wspólna 25 - na zdjęciu "projekt rozbudowy", jak mniemam, zrealizowany, bo dzisiejszy stan przypomina to, co widać na wizualce. 


Hm, tu artysta posłużył się swoistą licentia grafica, bo żeby objąć kolumnę z placu Defilad i narożnik Królewskiej, no... nieważne. W każdym razie wieżowiec, który planowano postawić gdzieś przy Królewskiej właśnie, zdominowałby całą okolicę (jeśli proporcje na rysunku odpowiadają faktycznym zamierzeniom). Wieżowca nie ma, ale jakiś czas temu ktoś wymyślił ustawienie w tamtej okolicy historyzującego łuku triumfalnego. Tak więc jeszcze wiele przed nami. A to próba ucywilizowania początkowego odcinka Mokotowskiej poprzez modernizację siedziby teatru Współczesnego. Dziś nazwa "współczesny" nadal mocno kontrastuje z otoczeniem. Nie żeby od razu dostawiać szklany pawilon, ale można by to było wszystko umyć i odnowić...


Rysunki, wykonane w połowie lat 70. XX wieku przez Jana Śliwińskiego, pochodzą z książki "Jaka będziesz, Warszawo" (vide: źródła). Zdjęcia ukazują stan z 2017 roku.

1 komentarz:

  1. akurat łuku triumfalnego u nas brak, i jeden to by się przydał.
    pytanie, w którym miejscu najlepiej, no i oczywiście - jaki.
    bo jeśli taki, jak Łuk Unii Europejskiej pod Michałowicami, to...

    OdpowiedzUsuń