26 mar 2017

Żwirki i Wigury 1973/2017

Nie wiem czy można być wielbicielem bądź antyfanem (a może psychofanem?) jakiejś ulicy, ale generalnie moja myśl zmierza ku temu, iż ulica Żwirki i Wigury nigdy nie należała do moich ulubionych. Niby zieleń, ale przez lata nieuporządkowana. Po jednej stronie zapyziały stadion, Pole Mokotowskie i cmentarz, po drugiej chaotyczna zabudowa biurowo-szpitalna. Teraz wygląda to nieco lepiej niż, powiedzmy, dwie-trzy dekady temu, ale... no popatrzmy, bo co nam szkodzi.

Akademiki, niegdyś pasiaste, dziś już nie. Schowany za nimi jest klub Proxima, w którym wielokrotnie bywałem na koncertach i który to przybytek nie należy do szczególnie przeze mnie cenionych ze względu na akustykę (większość wykonawców brzmiała albo, jak gdyby wokale były puszczone z pobliskiej łazienki, albo po prostu za głośno, dzięki czemu wszystkie dźwięki sklejały się w jedną, straszną magmę). 

Uniwersytet Medyczny przy szpitalu na Banacha (czy jak to tam się oficjalnie nazywa). Tłok samochodowy oznacza, że albo więcej nas choruje, albo że jest dobrobyt i wypas. 

Na koniec budynek wydziału Chemii... zastanawiałem się lata temu czy można klocowatą i nieciekawą architekturę PRL jeszcze bardziej spieprzyć. Okazuje się, że można. Zastanawia mnie w ogóle, wręcz fascynuje, jak można było wpaść na coś takiego... chociaż należy przyznać, że rzadko można podziwiać dwa kopulujące budynki.


Archiwalia pochodzą z książki "Dzieje Ochoty" (vide: źródła). Stan współczesny to 2017 rok.

7 komentarzy:

 1. no właśnie, czy jest lepiej? przecież powstało też to:
  https://ncmedia.azureedge.net/ncmedia/2016/06/WUM.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. Napisałem ”nieco" i chyba się będę tego trzymać, he he.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ad.3. - na wizualizacjach jakoś to lepiej wyglądało...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dość, że się ostentacyjnie kopulują, to jeszcze pudełka po chińszczyźnie się obok walają, potworność.

  OdpowiedzUsuń
 5. Po prostu PRL-owski budynek miał dziurawy dach, więc go zasłonili przed deszczem. Unia dopłaciła.

  OdpowiedzUsuń
 6. http://warszawskiezagadki.blogspot.com/2016/03/x2973.html

  OdpowiedzUsuń