20 lut 2017

GTWB CXII - Wsiadł do autobusu człowiek z paszportem i pojechał do dzielnicy, która nie istnieje

...bo w sumie to jest to Praga Południe. Ale w zasadzie żadna z części Pragi Południe nie chce nią być. Chcą się oflagować Grochów, Kamionek, Saska Kępa czy Witolin, a Gocław i tak udaje Saską, bo jest na osi. Jedni chcą scalać Warszawę z 32 ościennych gmin a inni wewnątrz jednej dzielnicy pragną zrobić coś koło szesnastu. No ale to nieważne, skoro wszyscy świetnie się bawimy, a tymczasem zerknijmy na dwie odsłony zdjęć południowej części Pragi. Ta czarno-biała część została opublikowana w roku 1970, natomiast współczesne pochodzą z 2017.

Na początek Saska Kępa - ale nie ta ę ą z lat trzydziestych, tylko już powojenna. Osiedle przy ulicy Brazylijskiej. 

Tym razem jesteśmy na Grochowie, a konkretnie na początku ulicy Dwernickiego, gdzie dzięki brakowi liści widać co nieco...

Tu znowu Saska Kępa i ulica Zwycięzców. Szkoła, widoczna na pierwszej fotografii, istnieje nadal i schowana jest za bloczydłem, które widać na nowej focie. Nawet chciałem sfotografować budynek szkolny zza bloku, ale to niemożliwe, bo rezydenci mają płot z metalowych sztachet, postawiony naokoło całej tylnej części  apartamą hałs. 

A na koniec udamy się na Kamionek, gdzie mieściła się Drukarnia im. Rewolucji Październikowej. Dziś przy Mińskiej urzędują inne firmy i instytucje...

Archiwalia pochodzą z "Dziejów Pragi" (patrz: źródła). Nowe fotografie to stan z 2017 r.

4 komentarze:

  1. Może trzeba było poczekać aż te wszystkie drzewa wytną.

    OdpowiedzUsuń
  2. "gdzie dzięki brakowi liści "- władza chyba lubi Twojego bloga, bo usilnie od lat pracuje na odsłonięciem Ci kadrów z tego przeklętego zielska. ;)

    OdpowiedzUsuń