26 sty 2017

Warszawa zdekompletowana 1946-2017

Jak większość z nas wie, lata 1939-1945 przyniosły poważne zmiany w organizacji przestrzeni miejskiej w Warszawie. Kilka kolejnych lat również. Dziś na trzech zdjęciach okres przejściowy, kiedy to już przestali burzyć Niemcy a jeszcze nie zaczęliśmy my. No dobra, akurat w poniższych wypadkach tylko jedno z miejsc nie doczekało się odbudowy. Zatem "nie jest tak źle".


 Ulica Rymarska, będąca zachodnią pierzeją placu Bankowego. O ile pierzeja wschodnia wygląda dziś zupełnie inaczej niż przed wojną (nawet ma inny kształt), to budynki Corazziego doczekały się restauracji. Swego czasu wychodziła na nie nawet z przeciwnej strony uliczka, której architekt jest patronem, ale została zasłonięta szkłem, nawiązującym do synagogi.


 Plac Żelaznej Bramy (na zdjęciu budynek nr 2) był kiedyś placem nie tylko z nazwy. Dziś jest to skwer między gigantycznymi blokami niekończącego się Osiedla Za Żelazną Bramą, obróconym pałacem Lubomirskich i pomnikiem Michaela Jack... no dobra, Kościuszki.


Wojciech Bogusławski, znany celebryta teatralny, posiadał kiedyś ten właśnie pałacyk przy ulicy Żelaznej. Dziś już go nie posiada, ale pałacyk - jak widać - odbudowano ze zniszczeń i obecnie urzędują tam siostry zakonne.


Fotografie archiwalne pochodzą z "Ulic i placów Warszawy" (vide: źródła).

5 komentarzy:

 1. A czy kiedykolwiek była skompletowana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed wojną to i wyngiel był.

   Usuń
  2. był wyngiel, a że był przed wojną, to dlatego była wojna. logiczne.

   Usuń
  3. Skompletowana, lepiej czy gorzej, ale z pewnością była przed pierwszą połową lat 40 XX wieku. Oczywiście, trudno jednoznacznie określić, czy zbudowanie miasta od nowa wyszło bądź nie wyszło, szczególnie że proces ten trwa do dziś.

   Usuń