30 sty 2017

Tu Wola, tam Agrykola - czyli burdelik zdjęciowy z Woli i Śródmieścia Płd. z lat różnych

W dzisiejszym odcinku skazanej na porażkę wojny przeszłości z rzeczywistością kilka zdjęć rozrzuconych (pewien zdizajnowany i wyfiokowany prezenter ostatnio mówił w telewizji "rozruconych") zarówno w czasie, jak i przestrzeni. I co, chyba chronologicznie polecimy, nie?

Fotografia, wykonana między 1915 a 1918 rokiem (współczesne - 2017), pokazuje początek ulicy Wolskiej, a dokładnie kamienice z numerami od 1 do 3. Dziś ten odcinek nawet nie trzyma pierzei, ponieważ po II wojnie ustawiono bloki bokiem do ulicy. Zapewne coś w rodzaju współczesnej pierzei pojawi się po parzystej stronie, gdyż w miejscu wyburzonej kamienicy przy Wolskiej 6 od jakiegoś czasu jest plac budowy i będzie wielkomiejska pierzeja - Żabka - Apteka - Odido - Bank - Małpka - Laserowa depilacja odbytu - Żabka - Apteka - Kasa pożyczkowa - Alkohole 24h - Alkohole 24 - Aaalkkoholee 2244hj - Aaalaaahahaa22422hh... -  Aallglgkjfd...


Rzygający radośnie lew został ustawiony przy Agrykoli (na terenie Łazienek Królewskich) w XVIII wieku i rzyga sobie tamże po dziś dzień. Tu para zdjęć z 1933 i 2017 roku - na nowym lew nie rzyga, bo robi to tylko przy ładnej pogodzie, żeby mu cofka nie zamarzła. A tu mamy również ten sam rejon i zimę AD 1963 oraz AD 2017. Zaśnieżony Sobieski stoi tu i rozjeżdża Turków od czasów stanisławowskich. Choć nie zawsze jest zaśnieżony, np. w sierpniu raczej nie jest.

Archiwalia pochodzą z "Ulic i placów Warszawy" (vide: źródła).


3 komentarze:

  1. Aleksandra Agryk pseud. "Ola" - znan komunistka, działaczka ZSMP i Komsomołu. Znan z tego, że była kochanką Bieruta i Gomułki jednocześnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A, to była ta zabawa na jednym z martwych blogów :D

      Usuń