11 sty 2017

Plac Powstańców Warszawy wczoraj i dziś

Plac Powstańców Warszawy wielokrotnie zmieniał swoją nazwę a jego okolica - zabudowę. Czasem zmiany wynikały z bieżących potrzeb inwestycyjnych (dwudziestolecie międzywojenne) a czasem z bieżących potrzeb ideologicznych (kolejna dekada). Ostatecznie mamy dziś to, co mamy, a na starych zdjęciach mamy to, czego nie mamy.


 Na fotografii z 1930 roku widać to samo miejsce, choć do dnia dzisiejszego nie dotrwał żaden z obiektów, uwiecznionych osiem dekad wcześniej. Pocztę Główną zastąpił Narodowy Bank Pniewski a i wylot Mazowieckiej wieńczą zupełnie inne budynki niż kiedyś. Bardziej priorytetowo (o ile można tak powiedzieć) potraktowane zostały samochody, które - wyjeżdżając ze Szpitalnej - rzadko zwalniają przed przejściem dla pieszych, bo niby po co. Jak ktoś chce sobie pochoddzić na piechotę, niech idzie do lasu, HEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHE*.


 Fotografia, wykonana między 1915 a 1918 rokiem, przedstawia narożnik Moniuszki  i placu Powstańców, podwyższony po wojnie i obecnie mieszczący jedną z siedzib misyjnej Telewizji Narodowej Polskiej. Misją główną jest robienie kasy, stąd obowiązkowy abonament, który płacą wszyscy, nawet jeżeli nawet im się ręka na pilocie nie omsknie...
A tu już wchodzimy dalej w Moniuszki. Kiedyś plac Powstańców nosił nazwę Dzieciątka Jezus z powodu zabudowań szpitala, które znajdowały się w południowo-zachodniej stronie placu (później szpital przeniesiono na plac Starynkiewicza, gdzie znajduje się do dziś). Ich pozostałości, a konkretnie kaplica, widoczne są na zdjęciu z 1945 roku. Po wojnie szczątki rozebrano i zabudowę w ciągu kolejnych dekad uzupełniono niezwykle podniecającą i ciekawą tkanką biurową. Miastotwórczo i atrakcyjnie.


Archiwalne fotografie pochodzą z "Ulic i placów Warszawy" (vide: źródła). Współczesne ujęcia to stan z roku 2016.

2 komentarze:

  1. Ktoś kiedyś rzucił pomysłem, by zrobić tam pas rowerowy, ale zaraz był krzyk, że święta przepustowość. Taaak, na niecałym kilometrze. Ech.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co oznacza "przepustowość"na placu w centrum miasta? Że można zap...lać gaz do dechy?

      Usuń