24 gru 2016

Dziennik getta warszawskiego- Synagoga i plac Żelaznej Bramy

Przy okazji listopadowej akcji GTWB (a propos - zgłaszamy tematy) wykorzystałem parę zdjęć z książki, będącej interesującą i poruszającą relacją z getta warszawskiego. Spisane przez Adama Czerniakowa dzienniki opublikowano dopiero cztery dekady po jego śmierci. Dziś na początek dwa ujęcia, przedstawiające synagogę na Tłomackiem:

Zdjęcie z okresu międzywojennego wykonano z wysokiego budynku (już nieistniejącego), który stał w miejscu pawilonu z paszą gastronomiczną. Widoczna po lewej stronie budowla (ob. siedziba Żydowskiego Instytutu Historycznego) zachowała się i można obejrzeć w niej różne wystawy. 


Jeszcze jedno ujęcie synagogi pod innym kątem...

I mamy już plac Żelaznej Bramy z pałacem Lubomirskich (w 1970 obróconym fasadą do Marszałkowskiej) i nieistniejącą zabudową oraz stojącym tam murem getta, o czym obecnie informuje stosowna tabliczka. 

Zdjęcia pochodzą z książki "Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego", za której udostępnienie bardzo dziękuję Grzegorzowi-chefowi. Współczesne zdjęcia to rok 2016.

3 komentarze:

 1. szczerze mówiąc, wolałbym synagogę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Synagoga raz! Dobrze, średnio wysmażona, czy krwista?

   Usuń
 2. Gdy budowano tak długo ten wieżowiec, w Warszawie mówiono, że na miejscu synagogi nie da się nic wybudować...stoi i do ładnych nie należy. Ta Budowa trwała ponad 20 lat to i projekt się zestarzał. Utkwił mi w pamięci drewniany plot...

  OdpowiedzUsuń