12 paź 2016

Ochota na Mokotów? 1973/2016

Czy wszyscy wypili już kawę? No, chyba że ktoś ogląda ten wpis tuż po ukazaniu się, to może lepiej nie. Zacząłem pić kawę mniej więcej w tym samym okresie, co alkohol, i o ile tego drugiego mam zdecydowanie dość, to bez kawy obejść się nie mogę. Czarnej, bo kawa z mlekiem to żadna kawa. A skoro już o mieszankach mówimy, dziś będzie trochę zdjęć stąd (z Mokotowa), trochę stamtąd (z Ochoty) i częściowo na pograniczu.


Tu mamy zdecydowanie Mokotów i zdecydowanie w "formie". Efektowny pawilon osiedlowy, postawiony przy pl. Unii (tak, "Supersam") rozebrano po tym, jak lata zaniedbań odbiły się mocno na jego kondycji, a na jego miescu stanął Kuryłowicz. Nie osobiście, ale dobitnie, w pewnym sensie. 


A to jeszcze Mokotów, ale już zbliżający się do Ochoty. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich zapewne wielu chciałoby wysiudać, bo leżeć pochowani mają prawo tylko powstańcy warszawscy i Żołnierze Wyklęci, reszta niech spływa ściekiem. A tu może powstać jakieś bajeranckie osiedle, np Mauzoleum Rezidęs. 

Lotnik dłuta Edwarda Wittiga stał kiedyś na placu Unii Lubelskiej. Zniszczony podczas wojny, doczekał się po jakimś czasie rekonstrukcji i stanął na Ochocie. 

Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie dłuta Ludwiki Nitschowej stanął przed Instytutem Radowym, założonym przez MSC, w budynku którego mieści się dziś szpital onkologiczny. Posąg nie został zniszczony podczas wojny. 

Fotografie archiwalne pochodzą z albumu "Warschau" ze zdjęciami E. Hartwiga (vide: źródła). 

2 komentarze:

 1. "Cmentarz Żołnierzy Radzieckich zapewne wielu chciałoby wysiudać"
  wiem, że poslugujesz się prawem pamfletu i felietonu, ale chyba aż tak to nie jest. co innego różne pomniki wdzięczności lub braterstwa. cmentarzy tego typu się jednak nie zwalcza. nawet Niemcy mają przyzwoity cmentarzyk w lesie itp. zresztą za trupy pozostawione za granicą powinno odpowiadać państwo, z których pochodzą - vide Rada Ochrony Miejsc Pamięci, czy jak się ta jednostka teraz nazywa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Erem. Prawa poteflonu nie przystają do rzeczywistości.
   Nikt żołnierzy Armii Czerwonej nie chce wysiudywać z terenu pomiędzy Al. ŻiW, a Wołoską.

   Niemcy mają również przyzwoitą kwaterkę na Wólce Wynglowej.

   Usuń