3 wrz 2016

Królewska i Mazowiecka na przełomie XIX i XX wieku

Niepozorne ulice Śródmieścia Północnego wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś. Mocno okrojona z zabudowy Królewska wygląda jak własna wersja demo, natomiast przejście sobotnim wieczorem przez Mazowiecką jest niczym gra terenowa (tłumy, samochody blokujace sobie wzajemnie wyjazd, drzwioselekcjonerzy niczym knury, wbite w dizajnerskie gajerki). Niektórzy lubią też Mazowiecką kontemplować z poziomu trotuaru, ale cóż.

My dziś popatrzmy na trzy pary zdjęć.


Królewska w kierunku zachodnim ok. 1860 roku. Nie było jeszcze Zachęty ani znaków drogowych.


Mazowiecka w kierunku Królewskiej na początku XX w. Po prawej stronie starego zdjęcia pałac Kronenberga, rozebrany dopiero w latach 60 XX w. 

A to już  narożnik Królewskiej i Marszałkowskiej w roku 1910. Cóż. 


Fotografie archiwalne pochodzą z albumu "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła). 
Współczesne ujęcia przedstawiają stan z 2016 r.

5 komentarzy:

 1. Ad zdj. 1: Tylko dla porządku dodam, że kamienica, gdzie był balkonik stała w miejscu, gdzie obecnie jest dobudowane skrzydło Zachęty (tam, gdzie dwa zaparkowane srebrne samochody), a brama prowadziła do kościoła ewangelicko-augsburskiego poprzez uliczkę, która dziś jest między Zachętą, a salą gimnastyczną LO Reja.

  OdpowiedzUsuń
 2. A tramwaje przy Królewskiej to by mogły lecieć. I dalej rozdwajać się w Nowy Świat i Krakowskie. Komunikacja w tę stronę jest strasznie uboga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie, królewska to była ulica!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała strona, zachwycam się każdym porównaniem. Super Warszawa (Tomasz - www.pkin.org)

  OdpowiedzUsuń