19 lip 2016

XIX wiek - 1993 - 2016

Dziś nie trzy pary, jak to zwykle bywa, ale dwie trójki. A propos, ostatnio słyszałem, jak jeden z prezenterów w telewizji powiedział, że jakaś kobieta urodziła "troje bliźniaków". Potem okazało się, że chodziło o trzy pary bliźniąt, rodzonych co jakiś czas, w sumie sześcioro dzieci. Szczęśliwej mamie gratulujemy i życzymy zdrowia a teraz idziemy na spacer.


Budynek kościelny widzimy tutaj na Lesznie, która za PRL nosiła nazwę gen. Świerczewskiego a obecnie nazywa się Solidarności. Pierwsze zdjęcie jest z 1890, drugie z 1993 a trzecie z 2016 roku. Domek wprawdzie został zniszczony w czasie wojny, ale odbudowano go nieco dalej od jezdni, jako jedno z niewielu nawiązań do starej zabudowy Leszna.

Fotografia pierwsza pokazuje znany nam dziś plac Politechniki (za PRL - Jedności Robotniczej), gdy samego gmachu jeszcze nie było. W 1887, gdy robiono zdjęcie, mieściły się tam tereny wystawowe i to była brama na nie wiodąca. Parę lat później Stefan Szyller zaproejtkował gmach, który oglądamy na fotkach z 1993 i 2016 roku. 

Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła). 

8 komentarzy:

 1. ciekawe te archiwalia.
  "szczęka rektora" nie wszystkim się podoba, no ale to jednak postęp względem parkingu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to przykre, że - by usunąć samochody z większej przestrzeni - trzeba wszędzie stawiać betonowe płoty.

   Usuń
  2. Ja tam twierdzę, że zapory przeciwczołgowe, pole minowe i drut kolczasty byłyby lepsze ;-)

   Usuń
  3. Nie zapomnijny o głośnikach z przebojami Gangu Marcela.

   Usuń
 2. To ja podlinkuję 2 albumy z I wojny - oprócz zniszczonych i tymczasowych mostów, są tu głównie miejsca masowego rażenia, więc może się przydać do kompletowania trojek ;-)
  http://polona.pl/item/21215036/0/
  http://bc.wimbp.lodz.pl/dlibra/doccontent?id=49119

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawia mnie ze w 1993 nie widać tego komina w tle. Ujęcie jest praktycznie takie samo, powinien być widoczny a wątpię by wybudowano go po 1993 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo ze względu na inną organizację placu musiałem stanąć ciut inaczej

   Usuń
 4. Dawaj częściej takie potrójne zestawienia! :)

  OdpowiedzUsuń