12 lip 2016

Śródmieście Warszawy 1993-2016

Kolejna porcyjka najntisów - przez ponad dwadzieścia lat niewiele się zmieniło. No, prawie. Czasem drobne zmiany są na korzyść, ale bywa też, że, no, ekhm.


 Nowy Świat, słynna ulica handlowa, na której właśnie w latach 90 nie przypominam sobie żadnego ciekawego handlu. Dogorywały jeszcze PRL-owskie instytucje, z których pamiętam szczególnie sklep papierniczy, Empik (wówczas KMPiK, zwinął się w latach 90, na jego miejscu była jakiś czas siedziba IMB, ale potem wrócił), sklep zoologiczny "Egzotyka", księgarnię, która dziś nadal jest księgarnią (tylko sieciową) i bar mleczny, z którego nie korzystałem.

Obecną barwę kamieniczki z tympanonem pomińmy dyskretnym pawiem.


 Trasa WZ uchwycona została z wyższego punktu, zapewne z kamienicy Johna. ja musiałem zadowolić się terrace view. Tu chyba zmieniło sie najwięcej - dostawiono budynek na rogu Hożej i Marszałkowskiej, w którym mieści się jeden z oddziałów TVN. Jeszcze w latach 90 był tam (niewidoczny na zdjęciu) pawilon, w którym na parterze otwarto coś, co było, powiedzmy sobie, pionierskim fast foodem po polsku. Był to bar "MAX" (mający swój oddział także w domach Centrum), serwujący od sasa do lasa hamburgery, schabowe, pieczonego kurczaka itp. Jego kariera nie potrwała długo, ale zdążyłem w nim ze trzy razy być.


Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła).

4 komentarze:

 1. Z ostatniej pary to w sumie nie wiem, która z dostawek paskudniejsza - ta tvn'owa czy ta blokowa, obecnie zasłonięta z tej perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może mniej paskudna jest ta, której nie widać. Właśnie z tego powodu.

   Usuń
 2. domy mieszkalno-mieszkalne flankujące ten na rogu Sadowej i Marszałkowskiej nie są takie złe. ale w zestawieniu z sąsiadem wypadają blado, by nie rzec - chujowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taki nowy kierunek:dickism in architecture.

   Usuń