24 lip 2016

Krótko mówiąc, idziemy na Długą

Widok z Długiej na plac Krasińskich. Jedynym reliktem zabudowy z fotografii, wykonanej na przełomie XIX i XX wieku, jest pałac Krasińskich, który po wojnie odbudowano, mimo dość poważnego stanu zniszczenia. Rozebrano za to zachowany całkiem nieźle, widoczny po lewej stronie pałac Badenich. Nie istnieje także kamieniczka miedzy placem a ulicą Nowinarską (która na tym odcinku także nie istnieje, zamieniła się w chodniczek za sądami). 

A to perspektywa Długiej w kierunku wschodnim na początku XX wieku. Zwraca uwagę "cerkiewny" sztafaż katedry polowej, którą przebranżowiono, podobnie jak np. pałac Staszica. Pierwotne dekoracje przywrócono po I wojnie światowej. 


Pasaż Simmonsa, czyli zestaw sklepów i magazynów żydowskich, stał na początku Nalewek i został zniszczony podczas wojny. Dziś w tym miejscu nie ma niczego (no, parking), natomiast jedyny zachowany autentyczny fragment Nalewek przemianowano na Bohaterów Getta, a nazwą "Nalewki" poczęstowano jedną z nowo powstałych muranowskich uliczek bliżej Anielewicza. 


Nówki sztuki - stan z 2016 r. 

Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła).

3 komentarze:

  1. i komu to przeszkadało? aha, Hitlerowi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak przy okazji widać (oczywiście nie tylko w przypadku drugiej pary), że nasz wschodni zaborca postępował z kościołami całkiem rozsądnie ;-)

    OdpowiedzUsuń