28 maj 2016

Wspomnienie dawnej Warszawy: Praga Północ przed I wojną światową

Tytuł posta jest jednocześnie tytułem fantastycznej ksiązki z 1993 roku, zawierającej mnóstwo zdjęć Warszawy sprzed I wojny światowej a nawet z XIX wieku. Ową knigę zakupiłem ostatnio dość przypadkowo (w bardzo dobrym stanie i za bardzo niewielkie pieniądze) w Parku Skaryszewskim od antykwaruszy, którzy tam się rozłożyli z towarem (bardzo elegancko posegregowanym i podpisanym) i od pewnego czasu biegam z nią po mieście.


 Kościół św. Floriana w okolicach w początkach XX wieku. Znacznie później świątynię obniżono, usuwając spiczaste zwieńczenia wież. W latach czterdziestych Niemcy obniżyli ją w zasadzie do parteru, ale po wojnie odbudowano ją pieczołowicie, co pokazuje, jak źle kościołowi było za PRL.


 Narożnik Ząbkowskiej i Targowej w tym samym okresie co powyższe zdjęcie. Dziś nie ma już drewniaka, za to jest całkiem niedaleko pyszny bar.


A to już Dworzec Brzeski (dziś Wschodni) przed 1914 rokiem. Do dnia dzisiejszego ostało się z niego niewiele - widać to na współczesnym zdjęciu. Resztki przedwojennego dworca służą dziś jako punkt skupu złomu. Gdzie są pieniądze, tam są inwestycje.

Archiwalne fotografie pochodzą z książki "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła) a nowe zdjęcia z 2016 roku.

1 komentarz:

  1. Jaka słodka ta środkowa "wczorajsza" fota - miodzio szop sprzed wieku i ciut!

    OdpowiedzUsuń