18 maj 2016

Wola, która zniknęła 1974-2016

Dziś trzy obiekty, które za PRL cieszyły się jeśli nie popularnością, to przynajmniej wiadomo było, że są. A teraz... jest co innego albo po prostu nic.


Zburzono jakiś czas temu mennicę między Prostą a Pereca (a niedawno stało się to z jej nowszym budynkiem). Obecnie powstaje tam osiedle z durną nazwą. 

Polam, zakłady produkujące oświetlenie, były ulokowane przy Kolejowej 59/61. Dziś stoi tam apartamentowa kupa bloków (czyt.osiedle). 

A kino WZ przy ul. Leszno zniknęło parę lat temu i na jego miejscu nie stoi nic.

Zdjęcia pochodzą z książki "Dzieje Woli" (vide: źródła), wydanej w 1974 roku. Współczesne fotografie to stan z 2016 r.

9 komentarzy:

 1. dobrze, że kina-bracia tego zburzonego przetrwały...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brat Ochota i siostra Iluzjon.

   Usuń
  2. chyba jeszcze Sawa na pl. Przymierza była siostrą WZ-ki, i niestety podzieliła jej los

   Usuń
  3. Dokładnie. Akurat dzisiaj tamtędy przechodziłem.

   Usuń
 2. Widzę, że w miejscu kina W-Z ścięli drzewka. Pewnie bali się, że będą za duże i konserwator przyrody nie da ściąć, jak już nabiorą chęci na budowanie. Zresztą to samo dotyczyło szpitala Św. Łazarza na rogu Leszna i Karolkowej. Burzono go nocami między 29 kwietnia, a 3 maja; plac stał parę lat pusty, zarósł, ale teraz trwa szybka budowa domu, z którego ma być widok na Wola Tower. Ciekawe jak, skoro zabudowa w tym rejonie to domy cztero-, pięcio-piętrowe. Jeśli chodzi o mennicę, to ciekawe co zrobią z tymi, jedynymi, dwoma starymi budynkami widocznymi na współczesnym zdjęciu.Czy się zapalą jak niedawno ten na łuckiej, czy się zawalą? A zakłady Polam to słynna Róża Luksemburg, która cieszyła swoim neonem, zwłaszcza jak gasły żarówki i można było przeczytać: "Za...dy im. Róży Luksemburg" Sam parę raxy widziałęm to cudo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale chyba zakłady R.L. miały różne budynki, bo ten główny, duży, był przy Karolkowej, obok MPW, a tu był wyraźnie podany adres na Kolejowej.

   Usuń
  2. Zakłady R.L. rozciągały się od Towarowej do Karolkowej. W 1971 zostały włączone w zjednoczenie "Polam" (nazwa od zakładu w Pabianicach, stąd nazwa. A adresy były różne, bo każdy budynek miał swój. A poza tym, to i tak ani tego, ani głównego już nie ma, a z przedwojennego Phillipsa zostało coś pod szkłem.
   Pozdrawiam!

   Usuń
  3. Aha, dziękuję za wyjaśnienia.

   Usuń
 3. To osiedle przy Kolejowej wygląda jak fragment Polamu ;)

  OdpowiedzUsuń