30 mar 2016

"Warszawa pamiętnych dni" - czyli Powstanie Styczniowe


Oczywiście, pamiętnych dni było w historii naszego miasta ciut więcej niż okres Powstania Styczniowego, jemu jednak - pod takim właśnie tytułem - poświęcona była rozkładówka "Stolicy" nr 5/82, z której pochodzą poniższe reprodukcje. A współczesne fotografie powstały w 2016 roku.


Krakowskie Przedmieście w okresie Powstania Styczniowego w grafice A. Kozarskiego. Ciut inaczej wyglądają domy przy Traugutta, która wówczas do Krakowskiego nie dochodziła.

Pogrzeb Pięciu Poległych (kto to taki - szczegóły tutaj)  w grafice Henryka Pillatiego.

A to fragment Krakowskiego Przedmieścia (przed rozebraniem kamienic, które stały przy obecnym skwerze Hoovera). Tam właśnie śmierć poniosły ofiary zamieszek w lutym 1861, które funkcjonują jako Pięciu Poległych. Grafika Juliana Wyszyńskiego.
A na koniec znany nam Plac Teatralny i Pałac Jabłonowskich, jeszcze przed zbudowaniem wieży z zegarem (rys. A. Lerue/J. Cegliński).

2 komentarze:

  1. Na pierwszym zdjęciu fotograf / litograf stał dalej i zrobił zooma, bo załapała mu się w kadr prawa (patrząc od ulicy) oficyna Pałacu Czapskich. A ona akurat wygląda dziś tak samo.

    OdpowiedzUsuń