19 lut 2016

Śródmieście Warszawy przed II wojną: Aleje Ujazdowskie i Nowy Świat

Nie ukrywam, że mam z wielu względów sentyment do tych okolic. Podstawówka, studia, parę innych spraw i człowiek, nawet jak nie ma niczego specjalnego do załatwienia w okolicy, i tak się w niej pojawia co jakiś czas. Dla samej przyjemności przebywania w niej. Zobaczmy, jak te tereny prezentowały się przed wojną.


 To nie tylko przed II wojną, ale nawet jeszcze w trakcie pierwszej - kamienica "Pod Gigantami" w Alejach Ujazdowskich w 1916 i 2015 roku (zdj. "Stolica" 52-53/78).


 Narożnik Nowego Światu i Ordynackiej z widoczną bryłą hotelu "Savoy", po wojnie zredukowanego... no, to jakby ktoś z psa rasy husky zrobił pinczerka. Lata 1938 i 2015 ("Stolica" nr 30/58).Tu znów mamy Aleje Ujazdowskie z góry przed 1939 rokiem ("Stolica" nr 30/58) i z dołu w 2015  - widać, niestety, jaki los spotkał po wojnie dekoracje na kamienicach, widocznych po prawej stronie kadru. Ech.


2 komentarze:

  1. Też bardzo lubię tę okolicę, choć od Alej patrząc bliższa jest mi nie widok na północ (Nowy Świat), jeno na zachód (Mokotowska, Marszałkowska, al. Niepodległości).

    OdpowiedzUsuń
  2. Ładne kadry! Pamiętam a w Domu pod Gigantami bywałam często i zazdrościłam metrażu....

    OdpowiedzUsuń