28 gru 2015

Warszawskie lata 60 i 80 w Śródmieściu i na Mokotowie

DAJ GŁOS

___

Dziś nieco chaotyczna (jak mawiał mój kolega z podstawówki "chałotyczna") składanka zdjęć różnych.


 Teraz tak: to zdjęcie ZNP przyu Smulikowskiego ukazało się wprawdzie w "Stolicy"  z 1962 r. (nr 43), ale towarzyszyło artykułowi o sprawach przedwojennych. A naprawdę po samym zdjęciu nie wiem czy zostało wykonane tuż przed czy kilkanaście lat po wojnie; stroje ludzi niewiele są tutaj pomocne. Może ktoś coś?


 Blok przy Esperanto 18 (fot. "Stolica" nr 49 z 1966 r.) otrzymał jedną z wicenagród w konkursie Mister Warszawy. Stoi do dziś i nie wygląda gorzej, co jest w naszych warunkach pewnym osiągnięciem. A teraz skaczemy na Mokotów, na ulicę Antoniego Odyńca (fot. "Stolica" nr 8 z 1986 r.), jeszcze nie przebudowaną. Na nowym zdjęciu rzuca się w oczy gustowna dekoracja zabudowy ulicy.A to już heavy metal sound przed Bramą Uniwerku ("Stolica" nr 8/86) - panom się pomyliło, bo Akademia Muzyczna jest na Okólnik.Wszystkie współczesne zdjęcia to rok 2015.

10 komentarzy:

 1. Jak rany, czy budynek od nauczycieli startuje w konkursie na największą liczbę tabliczek przyczepionych na elewacji? Czy naprawdę nie dało się choć części z nich umieścić w holu?

  OdpowiedzUsuń
 2. ZNP - Przed wojną to nawet czcionkę mieli lepszą.

  Odyńca - łezka się w oku mym zakręciła na wspomnienie tego miejsca w takim stanie.

  Krakoskie - Już wiem czemu te płytki takie popękane.

  OdpowiedzUsuń
 3. czcionka to jest w drukarni.
  zdjęcie datuję na 30 IV 1947.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś się wtedy zaszło?

   Usuń
  2. A na neonach, szyldach itp kroju liter nie nazywa się już czcionką?

   Usuń
  3. Bo inaczej pisana jest "Apteka" a inaczej "Zwiedzajcie Ziemię Sądecką". Jeśli to nie czcionka, to jakim określeniem obdarza się różne kroje liter na neonach? I czy autorka książki "Neon", niedawno wydanej, popełnia błąd, używając słowa "czionka" w kontekście rurkowych świecidełek?

   Usuń
 4. Tak samo! gdyby dodać śnieg. A przed UW był remont i wtedy odkryto tory tramwajowe z przed wojny...a pomyłka jak dla mnie nie do wybaczenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie musieli odkrywać, bo latem, gdy asfaltosmoła topniała, same wyłaziły ;-)

   Usuń