7 wrz 2015

Żoliborz 70/80

Dawno nie było nas na Żoliborzu, chodźmy więc. Dziś kilka zdjęć ze starych "Stolic":


Pomnik żołnierzy AK poległych w ataku na Dworzec Gdański. Rok 1977/2015. Odsłonięcie w 1984 r. tablicy przy Krasińskiego 16, upamiętniającej powstanie PPR. I rok 2015.Na koniec ulica Niegolewskiego w latach 1986-2015.

Archiwalne fotografie ukazały się na łamach (wówczas) tygodnika "Stolica".

8 komentarzy:

 1. hmm. "Pomnik upamiętniający obronę Dworca Gdańskiego" byłby raczej pomnikiem wystawionym Wehrmachtowi i SS. ale być może się czepiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyjrzyjcie się dokładnie zdjęciom. To nie jest ten sam pomnik. Obecnie figura jest odlana z jakiegoś stopu metali, a w latach 70-tych była z takiej bordowej gliny/ceramiki. Kiedy byłam w podstawówce, pomnik był pod opieką naszej drużyny zuchowej i harcerskiej, i jesienią chadzaliśmy tam odgarniać liście...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest ten sam, bo został rozbity przez wandali w latach 80 i poskładany na nowo przez żyjącą wówczas jeszcze autorkę.

   Usuń
  2. Miałkotko - Słabo chroniliście ;-)

   Moim zdaniem, to jeden z najpiękniejszych pomników w Warszawie. Jedynie cokół z granitu nie pasuje do reszty.

   Usuń
  3. A nie było stanu pośredniego, gdy już był nowy, a bez tego koszmarnego cokołu? Czasem jeździłam tą trasą do liceum, a na pewno na studia w latach 90 i dam się pokroić, że go nie było.

   Usuń
 3. Wcześniej cokół był też inny, może nawet po prostu betonowy. Mam też wrażenie, że figura była nieco mniejsza, ale mogę się mylić, bo po latach nawet te same rzeczy wydają się niekiedy większe lub mniejsze.

  Piotrze - myśmy nie chronili, myśmy grabili. A poza tym działaliśmy legalnie i za dnia, a nie pod osłoną nocy, jak te bezmózgie osiłki, które zniszczyły Bogu ducha winną smutną panią z różą. No cóż, dobrze że wróciła, i jest nieco bardziej odporna.

  OdpowiedzUsuń