8 mar 2015

Śródmieście Południowe 1960-2015: Sejm, MDM, Plac Politechniki


 Sejm zniknął (posłowie, niestety, nie) i nawet w porze bezlistnej nie jest dobrze widoczny z miejsca, z którego wykonano fotografię. A to zabudowa wschodniej strony Marszałkowskiej; To ta część MDM w wersji "ekonomicznej", bez rzeźb i kandelabrów, za to z resztkami (gdzieniegdzie) przedwojennej zabudowy.A to już zabudowa ulicy Noakowskiego, widziana z pl. Politechniki (wówczas: Jedności Robotniczej).

Archiwalne fotografie pochodzą z albumu "Warszawa 1960" (vide: źródła).

9 komentarzy:

 1. http://wczorajidzis.blogspot.com/2014/11/wojenne-krakowskie-przedmiescie-w.html

  Proszę o informacje czy w Stolicy 14-15/72 napisano czy Dariusz Miselhorm ocalił tylko 2 fotografie barwne z lat okupacji a także czy podano dokładną datę wykonania fotografii kościoła Wizytek? Czy wykonano ją jeszcze w czasie powstania warszawskiego?
  Wzmianka (redakcji Stolicy) że najstarsze warszawskie kolorowe zdjęcie zrobiono w 1943 roku to oczywista bzdura, ponieważ takie fotografie wykonywano w stolicy już w latach 30. o czym jeszcze napiszę.

  dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pamiętam teraz całego artykułu. Nie podano dokładnej daty wykonania fotografii kościoła.

   W artykule była jeszcze inna fotografia z Wielkanocy 1943, przedstawiająca grób pański (to się pisze małymi czy wielkimi literami?) z wnętrza kościoła.

   Usuń
  2. Znalazłem cały artykuł. Fot. kolorową kościoła Wizytek wraz ze szpitalem powstańczym wykonał nieznany Niemiec około 20 września 1944 roku (dziękuję za skan, w sieci był wcześniej tylko jakiś nieostry), natomiast zdjęcie przedstawiające Grób Pański i kolejkę na ulicy KP zrobił Dariusz Miselhorm w 1943 i powiedział że przed wojną bez problemu fotografował Warszawę w kolorze na Agfie ale zdjęcia niestety przepadły w czasie wojny. Film można było kupić i potem wywołać tylko za granicą w Niemczech. W artykule History of Warsaw na wikipedii można zobaczyć fotografię Agfacolor z 1937 r. W licznych numerach magazynu Arkady z lat 30. publikowano ostre, wyraźne fotografie kolorowe przedstawiające jednak nie przedwojenną Polskę ale... niestety tylko jakieś rzeźby i akwarele z wystaw w Warszawie (oczywiście zdarzały się czasem, rzadko zdjęcia z miast jak ta pokazana na wikipedii).

   Usuń
 2. Ad 1. zdjęcie - I to jest w dodatku miejsce, z którego widać Sejm najlepiej (tzn. największy procent), im bliżej tym gorzej.

  Ad 2. zdjęcie - Parę lat temu dodano gustowne słupy tramwajowe z gzymsami i boniowaniem (?), które podziwiać możemy też m.in. na Bemowie, metrze Młociny i przy Galerii Mokotów.

  Ad 3. zdjęcie - Byłem mocno zaskoczony, kiedy się dowiedziałem, że ten budynek pochodzi z lat 50-tych (i to pierwszej połowy), a nie 60-tych. Może, podobnie jak Smyk, został zaprojektowany jeszcze przed nastaniem socrealizmu, a wybudowany już po pamiętnym (dla polskiej sztuki, w tym architektury) 1949..

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio przeczytałam, że planowano za czasów prezydenta Srażyńskiego czyli bezpośrednio przed wojną budowlę podobną do powojennego PKiN, jest nawet na fb zdjęcie pokazujące makietę i grupę osób. Czy coś wiadomo na ten temat? Brzmi wręcz nierealnie, choć to architektura nawiązująca do lat 30 XX wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "prezydenta Srażyńskiego"

   Chyba go bardzo nie lubisz.

   Usuń
  2. Bo co to za prezydent - ani mostu nie otworzył, ani metra. Ba, nawet Muzeum Powstania nie otworzył!

   *

   Usuń
  3. chodzi o to:
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Swiatynia_Opatrznosci_Bozej_B.Pniewski_1938.jpg
   ? ;-)

   Usuń
  4. Myślę, że o to:
   http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-U-8484-2.jpg

   Miały to być okolice ronda Waszyngtona. Przeznaczenia budowli nie znam.

   Usuń