9 lut 2015

Widoczki powojenne warszawskiego Śródmieścia czyli rozbieramy, otwieramy i wznosimy

Rok 1945 - trwa wynoszenie resztek tego, co jeszcze nadawało się do wyniesienia z ruin gmachu Poczty Głównej na placu Wareckim.


 Rok 2015 - pomalowany Bohdan Pniewski na placu Powstańców Warszawy. Następny obrazek z roku 1946 - oddanie do ponownego użytku Mostu Poniatowskiego. Baj de łej, irytuje mnie, jak ludzie myślą, że "Poniatowskiego" to przymiotnik w nazwie. Jadę mostem Poniatowskim. AAAAA!!!


A to już końcówka lat czterdziestych i budowa osiedla Mirów, które nie do końca jest na Mirowie, ale nieważne. Ważne, że pierwszy budynek leży na osiedlu Muranów, a widoczny za nim w tle na osiedlu Nowolipki, choć powstały razem jako jeden zespół. Niech żyje MSI.

Fotografie archiwalne pochodzą z "Kalendarza Warszawskiego" 1964 (pierwsza) i 1989. Współczesne to rok 2015.

5 komentarzy:

 1. Marcinie - trzecia para to zupełnie nie to zdjęcie. Stara foć była podpisana prawidłowo - Mirów. Wieża kościoła św. Augustyna wystaje z wielu miejsc, ale gdy wystaje też jego niższa wieża oraz kilka okienek Sądów na Lesznie, to musi być to: http://goo.gl/maps/ywKzn Oczywiście na google street view nie wystają, ale sądzę, że na google fifth floor view wystawałyby. Te resztki przedwojennego budynku po prawej to nie Pawiak, ale kamienica przy d. Solnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postuluję zatem ficzer 'gógiel dach wju' - to by było dopiero cóś!

   Usuń
 2. Te "Poniatowski" i odmiany myślałam, że tylko mnie irytują... Mirów, czy Nowlipie wiadomo, za to na jakim terenie powstawały....

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlatego najlepiej powiedziećć "jadę/idę Poniatoszczakiem" ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. - Ale jedziesz!
   - Czym?
   - Poniatoszczakiem.

   ;-)

   Eau de Poniatoshchaque.

   Usuń