19 sty 2015

Tamka i Dynasy 1960-2015

Bardzo lubię okolice skarpy w różnych punktach Warszawy. Powiśle ma swój niezaprzeczalny urok i zawsze lubiłem tam pić spacerować i szwendać się. To poszwendajmy się razem.


 Pałac Ostrogskich z góry i z mniejszej góry, tzn z kładki. Buduje się blok na rogu Tamki i Kopernika.


A to już Dynasy i widoczna w górze zabudowa Bartoszewicza i okolic, z "wielopiętrową kamienicą" z lat trzydziestych z lewej strony.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumu "Warszawa 1960" (vide: źródła).

12 komentarzy:

 1. jak powiedział grecki filozof:
  lepiej byłoby dla tego bloku, żeby nie powstał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla nas też by było lepiej :)

   Usuń
  2. to jest bardzo solidny blok, konstrukcja żelazna, na palach, rama H, jak Prudential, mieszkali (i nadal) w nim aktorzy, artyści, dziennikarze. Piekne duże mieszkania, garaż podziemny (w 1960 roku!!!), dwie super windy, na górze penthouse i super lokalizacja. Przedtem stały tam budy. Mieszkam w nim i uwielbiam te ogromne balkony na obie strony swiata i widok na całą Warszawę.:-)

   Usuń
  3. To wszystko nie zmienia faktu, że ten blok, pomijając już jego indywidualną urodę, która jest w najlepszym razie urodą powielonej miliony razy puszki Campbell, rozwala potencjalnie bardzo ładny kawałek miasta. Zamiast normalnej pierzei jest od Tamki brudny murek i nad nim parking, od Kopernika niema ściana z bunkrowatymi okienkami. Natomiast w tym, co piszesz, ciekawe jest to, że w egalitarnym Peerelu też były bloki dla uprzywilejowanych, a tymi uprzywilejowanymi byli "aktorzy, artyści dziennikarze", którzy na ogół - może z wyjątkiem lat 80. - potrafili odwdzięczyć się za to władzy (i nadal).

   Usuń
  4. akurat mieszkający tam artysci i dziennikarze nie byli specjalnie oddani władzy ludowej - Irena Kwiatkowska, Zofia Nasierowska, Szwarc Bronikowski, Wanda Chotomska . I to nie był blok dla uprzywilejowanych, ale aktorzy i głównie dziennikarze sami założyli spóldzielnię dziennikarską i postawili 2 domy - Tamka 49 i Tamka 47 obok. Z wkładów własnych.

   Usuń
 2. Co do ostatniej pary zdjęć, to miałbym dwie uwagi:

  1. Większość widocznych obiektów to tylne elewacje domów przy Sewerynów, a nie Bartoszewicza.

  2."Wielopiętrowa kamienica z lat trzydziestych z lewej strony" jest - jak mi się wydaje - późniejszą o jakieś 30-40 lat dostawką do przedwojennego (1938 r.) domu Sewerynów 4.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ skąd, ten siedmiopiętrowy budynek jest przedwojenny, dokładnie z 1938 roku.

   Usuń
  2. Aberfeldy - dlatego napisałem 'i okolic'. No a budynek jest tuż-przedwojenny, o czym napisał Piotr H. Przed wojną także stawiano PRL-owskie bloki :)))

   Usuń
  3. Z niesmakiem na twarzy włażę pod stół i odszczekuję - na zdjęciu lotniczym z 1945 jakbym może go i widział. ;-)

   Usuń
 3. Ołjeee - szwęding powiślański zacny jest!

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak się budowało na trzecim zdjęciu to nie było zakazu chodzenia jak na czwartym....
  To bardzo zdziesiątkowane budynki, mało ich zostało oryginalnych...a teren ciekawy, raz wyżej, raz niżej..

  OdpowiedzUsuń