29 sty 2015

Smutne obrazki na smutną pogodę, czyli Śródmieście Południowe podczas okupacji i w 2015

Dopiero co obchodziliśmy 70 rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Nieco wcześniej, 17 stycznia, minęła bez większego szału rocznica wyzwolenia Warszawy. Przy czym i tak nic nie przebije obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, które - jak każde nasze powstanie - okazało się wielkim sukcesem i otworzyło nowe drogi do zagospodarowania architektonicznego stolicy.

Dziś kilka wojennych.


Policjant kieruje ruchem na dzisiejszym rondzie Dmowskiego  - w tle widoczna kamienica Marconiego, którą rozebrano tuż po wojnie w związku z poszerzaniem Marszałkowskiej.Skwerek przed kościołem św. Aleksandra (nieustające pozdrowienia dla kościelnego)  na placu +++ podczas wojny używany był jako cmentarz poległych.A to Wilcza w stronę Marszałkowskiej. Widoczne po prawej stronie kamienice przetrwały, ale narożna  - z charakterystyczną wieżyczką - utraciła wszelkie dekoracje. Tylko balkonów nie zdołano jej zniszczyć.

Fotografie pochodzą z albumu "Miasto nieujarzmione" (vide: źródła).

4 komentarze:

 1. to jest raczej skwerek przed Instytutem Głuchoniemych i pewnie w początkach powstania, ew.jesienią 1939.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - jeśli to plac +++, to nie przy kościele, i raczej początki powstania właśnie.

   Usuń
  2. Na zdjęciach z lat 30. widać, że to ogrodzenie IG było obrośnięte winem.

   Usuń
 2. Mnie wyzwalali 16 stycznia, znaczy moje okolice i też to jakoś bez echa przeszło. Zresztą wyzwolenie też bez wielkiego echa przeszło - co najwyżej trzaskał trochę lód skuwający Wisłę :D

  OdpowiedzUsuń