30 sty 2015

Burzliwe lata czterdzieste


...czyli po prostu wojna. Światowa. Druga. Tu widzimy plac Piłsudskiego (ówcześnie pod innym patronatem) z hotelem Bristol w tle. Widoczny po lewej hotel Europejski stanowi dziś chyba większą ruinę niż po wojnie.Ujęcie Marszałkowskiej w kierunku skrzyżowania ze Świętokrzyską niedługo także i w nowszej odsłonie będzie nieaktualne. Dożywa swych dni poczciwy Sezam, na którego miejscu stanie wspaniała, nowoczesna architektura.Na ostatniej fotografii szabrowanie Zachęty. Jest to o tyle ciekawe zdjęcie, iż dokumentuje ostatnie chwile, kiedy ktokolwiek był zainteresowany zbiorami sztuki z owego przybytku.

Archiwalne fotografie pochodzą z albumu "Miasto nieujarzmione" (vide: źródła). Stan poniżej to rok 2015.

4 komentarze:

 1. za 50 lat będziesz pisał w blogu "na starym zdjęciu stylowy Sezam, na współczesnym dożywający swych dni poczciwy wieżowiec z lat 10. na jego miejscu stanie nowa, wspaniała architektura".

  OdpowiedzUsuń
 2. O przepraszam, ale po wojnie zainteresowanie nie opadło. Tam na poddaszu przechowano któregoś Matejkę, ale teraz nie pamiętam którego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, ale to dotyczy dzieła powstałego przed wojną. A chciałbyś, żeby wisiało u Ciebie w domu coś, co wisi teraz jako ekspozycja w Zachęcie?

   Usuń
  2. Matejkę? Jana? Może jakiegoś potomka? ;-)

   Usuń