11 gru 2014

Śródmieście Południowe w końcu lat czterdziestych XX wieku...

...i w  2014, oczywiście. Dorwałem niedawno wydany w 1949 roku mini albumik "Warszawa dzisiejsza" (nie mający nic wspólnego z tak samo zatytułowanym wydawnictwem z lat 60), w którym ukazywana jest, co nie dziwota, odbudowa stolicy po wojennych zniszczeniach. Nie wszystko jeszcze jest gotowe, wiele budynków jest under construction, ale dzięki temu zdjęcia są bardzo ciekawe. Parę z nich zaprezentuję tu w kilku kolejnych wpisach. Dziś Śródmieście Południowe, obszar mi bliski, bo tam chodziłem do podstawówki, do liceum i piłem pierwszą wódkę i pierwszego (a zarazem ostatniego) jabola. Jak to śpiewali Ramonesi, hey, ho, let's go!


 Narożnik Alej Ujazdowskich i Chopina. Usunięto już resztki kamienicy Maurycego Spokornego i jest, jak jest. I poza dostawieniem pomnika po prawej niewiele sie do dziś zmieniło.
 Plac Trzech Krzyży, widoczny od Brackiej. Po wojnie czysto i schludnie a 70 lat później rumowisko. Chyba coś na odwrót...


Ten sam plac widziany spod kościoła św. Aleksandra. Na szczęście kadry nie obejmują tego, co zrobiono z kamienicą między Alejami Ujazdowskimi a Mokotowską. Sorry, taki mamy klimat.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumiku "Warszawa dzisiejsza" z 1949 r. (vide: źródła).

4 komentarze:

 1. Faktycznie, wyjątkowo zadbane te miejscówki z '49 - dobrze, że pamiętamy, że to wtedy (i dziś zresztą też) raczej wyjątek niż reguła.

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawy odcień czarno-bieli.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię kościół św. Aleksandra. Jest taki stylowy,

  OdpowiedzUsuń
 4. Kościół budowany na cześć Cara Aleksandra I i ma specyficzne wnętrze. Ale odbudowane budynki imponujące. Są tacy, którzy lubią szkło i aluminium...

  OdpowiedzUsuń