24 gru 2014

Pocztówki by night cz.9: Centrum i Zodiak (w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę)

Wigilia wprawdzie, ale wpisy muszą się odbyć planowo.


Rok 1969 - rozświetlona Rotunda PKO i oświetlony Pałac Kultury i Nauki. Prawie nic się nie zmieniło.


Rok 1969. Znad hotelu Polonia znikł wprawdzie neon, za to na Metropolu przybyło parę gustownych dekoracji.Smutno wygląda obecna wersja pawilonu, mieszczącego niegdyś restaurację "Zodiak" (fot. 1971). Zniknął neon, jedynie wycięte z plastiku podświetlane litery nawiązują do jego obecności przed laty. O gwiazdozbiorze chyba należy zapomnieć, zatem proponuję wychylić się przez okno i samemu przyciągnąć pierwszą gwiazdkę. Oby nie serialową.


Wszystkie pocztówki ukazały się nakładem Biura Wydawniczego "Ruch". Dostarczył  mi je pan Maciej Nietrzebka, któremu - jak zwykle -  składam podziękowania. Nowe fotografie to stan z 2014 r.

3 komentarze:

 1. Głupia sprawa, bo wygląda z tego przeglądu, że za PRLu było ładnie i powabnie, a to g... prawda. Ale były neony i nie było szmat na ścianach, i oby to kiedyś wróciło. I tylko to!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, jak to było na przełomie lat 60 i 70 - nie było mnie jeszcze na świecie - a stan warszawskich ulic i neonów pamiętam już raczej ze smutnych, kryzysowych lat osiemdziesiątych. Niektóre jeszcze dogorywały, inne już nie świeciły. Ale kurczę, może 45 lat temu było jakoś ładniej na ulicach wieczorem? Kto pamięta?

   Usuń
 2. Ale Polonia ładniej podświetlona...

  OdpowiedzUsuń