27 lis 2014

Osiedla warszawskie na pocztówkach II

Zapraszam na drugą część przeglądu pocztówek, przedstawiających stołeczne osiedla - dostarczycielem materiału archiwalnego jest pan Maciej Nietrzebka, któremu serdecznie dziękuję. Dziś trzy osiedla śródmiejskie z wysokimi blokami w roli głównej.


Najpierw zastanawiałem się czy - to sugerował mi pan Maciej - nie wykonać nowych zdjęć także w czerni i bieli. Ale nie jestem pewien czy wówczas byłyby wychwytywalne pewne zmiany. Oczywiście, pstrokacizna nowych fot działa na niekorzyść, ale to w końcu "ludzie ludziom zgotowali ten los". Na zdjęciach z lat 1968 (Biuro Wydawnicze "Ruch") i 2014 bloki przy ul. Bagno. 


"Drapaczy chmur" z osiedla "Plac Teatralny" (pocztówka z II połowy lat 60 XXw., NAKLADATELSTVI PRESSFOTO PRAHA) na fotografii z 2014 nie widać. Zostały szczęśliwie zasłonięte przez rekonstrukcję fasady pałacu Jabłonowskich, który stał tu kiedyś przed wojną.Na koniec kolorowa pocztówka z blokami osiedla przy ulicy Stawki (KAW, lata 70/80 XXw. oraz 2014). Charakterystyczne balkony ma także Gocław, Służew nad Dolinką i bloczki przy Powązkowskiej. I pewnie coś jeszcze.

6 komentarzy:

 1. Ad 1. Historia jak z kamienicą Krasińskich - zmniejszone witryny parteru i piętra. Też kiedyś będzie je jakiś deweloper przywracał miastu :-)

  Ad 2. Coś mi się nie zgadza w tym kadrze ;-) ;-) ;-)

  Ad 3. I jeszcze kilka bloków na Targówku OIDP.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. tj. nie mam na myśli stanu obecnego, tylko porównanie z wczorajszym zestawem ;-)

   Usuń
 3. Zawszeć czerń z bielą będzie wyglądać 'szlachetniej', przez co faktycznie porównanie z obecnością już na starcie ma skazę. A tak przy okazji - gdyby zostawili ten placyk przy Nike, to by skejterzy mieli dzisiaj używanie!

  OdpowiedzUsuń
 4. W ostatniej parze dziś nawet mniej pstrokaty kadr wyszedł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wystarczy rekonstrukcja jednego budynku i już człowiek w innym mieście jakby jest.

  OdpowiedzUsuń