26 lis 2014

Osiedla warszawskie na pocztówkach I

Dziś, jutro i pojutrze porcja pocztówek, przedstawiających osiedla warszawskie. Obrazki dostarczył mi nieoceniony pan Maciej Nietrzebka, kolekcjonujący takie cudeńka, za co mu serdecznie dziękuję (za dostarczenie, znaczy, choć za kolekcjonowanie w sumie też). Zacznijmy od osiedli, powstałych w latach pięćdziesiątych. Niska, kameralna zabudowa, zbliżona jeszcze bardziej do tradycyjnych kamienic niż do bloków (choć tu wstrzymałbym się z przydzielaniem tego typu nazewnictwa), tonąca dziś w zieleni (zdjęcia robiłem w porze bezlistnej, ale i tak czasem niewiele widać). Co my tu mamy...Wzorowane na paryskim placu Wogezów (Place des Vosges) osiedle "Latawiec" przy Alei Wyzwolenia. Bardzo lubię to miejsce - wielokrotnie przemierzałem je, dziecięciem będąc, a i w późniejszym okresie nie raz i nie dwa. Pocztówka z 1967 roku (Biuro Wydawnicze "Ruch"), współczesne z 2014 r.

Gruzobetonowy Muranów, zbudowany na kopczykach, pod którymi kryją się resztki tego, co tu kiedyś stało. Sielankowy obrazek kryje tragedię wielu istnień ludzkich i - mimo całej sennej i spokojnej atmosfery - nieco przeraża. Fotografie z 1958 (wyd. PTTK) i z 2014 r.A na koniec już osiedle przy ulicy Gałczyńskiego, na tyłach Nowego Światu. Lubię chodzić tamtędy zamiast Nowym Światem, który jest dla mnie zbyt zatłoczony. Foto lata 60-te XX w. (wyd. Ruch")/2014.

8 komentarzy:

 1. okres błędów i wypaczeń miał jednak najlepszą architekturę i urbanistykę z epok powojennych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z czego wynika, że w ówczesnej niechęci do degenerierte Kunst może być ziarno prawdy.

   Usuń
 2. Na Latawcu widać najlepiej, że zielsko powinno być przycinane (a samochody spuszczane do Wisły ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię "Latawiec" także, chociaz bywam rzadko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Architektura lat 50. broni się, ale blokowiska z lat 70. nigdy się nie obronią. Wcześniej czy później zostaną wyburzone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boję się, że później i tego nie doczekam.Przykładem wyburzenie Mennicy, a pozostawienie bloczyska w tle.

   Usuń
  2. Arturze - Nie strasz, nie strasz. Zanim zostaną wyburzone lata 70-te, to polegną lata 1989-2014.

   Usuń