14 lis 2014

Ochota lat osiemdziesiątych

...dwudziestego wieku, oczywiście. Dziś trzy obrazki z rzadziej przeze mnie pokazywanej - bo i mniej obfotografowanej - dzielnicy.Na początek dom przy Spiskiej 14 - to tu gestapowcy aresztowali gen. Grota Roweckiego. Zdjęcie z 1987 i z 2014 r. Plac Zawiszy w latach 1988-2014.


A to ulica Poniecka w 1987 i 2014 roku. "Stolica", z której pochodzi zdjęcie, utyskiwała na wątpliwą estetykę warsztatów samochodowych w środku dzielnicy i sugerowała budowę kontynuacji pierzei. Dopiero teraz sen się ziszcza. 


Zdjęcia pochodzą ze "Stolicy" nr 1 i 3 z 6/87 a nr 2 z 30/88.

11 komentarzy:

 1. "dom przy Spiskiej 14 - to tu gestapowcy aresztowali gen. Grota Roweckiego" - nawet jeśli budynek ze zdjęć stoi nienaruszony, i tak musisz na dzień dobry znokautować czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eeeee. Ale że co? Naprawdę go tam aresztowali, nic na to nie poradzę. Był to zresztą powód, dla którego zdjęcie znalazło się w "Stolicy".

   Usuń
  2. Aresztowanie Grota to jedna z większych wtop w polskiej historii tych lat, wyjątkowo przykra sprawa, o której trudno myśleć bez złości. Na tym polega "nokaut".

   Usuń
  3. Rozumiem, o co chodzi Piotrowi H. - "Otwieram blog Marcina, o jakaś ładna kamienica z lat 30-tych, o, nawet zachowała się do dzisiaj. I wtem! Fanga w nos - tu gestapowcy aresztowali gen. Grota-Roweckiego"

   Usuń
 2. zestawione zdjęcia z placu Zawiszy nokautują uświadomieniem do jakiej estetycznej katastrofy prowadzi niespójne traktowanie budynku przez różne wspólnoty własnościowe... :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dodatku nie umiem wybrać, która połowa gorsza.

   Usuń
  2. O właśnie - miałem napisać jaka była ładna symetryczna kamienica, a dziś - autentyczny koszmarek!

   Usuń
 3. Ochota to spory kawałek starej, przedwojennej Warszawy. Ucierpiała na początku wojny, kiedy Niemcy atakowali tereny wojskowe a przede wszystkim lotnisko. Potem już los był łaskawszy dla budynków, może nie burzyć a lepiej oswajać i dostosowywać do teraźniejszości?
  Lubię Ochotę, bo tu jest sporo ciekawych zakamarków i budynków..

  OdpowiedzUsuń
 4. To się trochę przeciągnęło z tą kontynuacją pierzei.

  OdpowiedzUsuń