2 lis 2014

Dwa z Cytadeli

Może nie tyle z samej Cytadeli, bo ta dla przeciętnych użytkowników jest zamknięta, ale z parku, bardzo miłego miejsca, które chętnie odwiedzam.

Pierwsze foto pochodzi ze "Stolicy" z 1957 roku. By wykonać nowe, musiałbym się wdrapać wyżej, ale widok zasłaniały drzewa, zatem współczesne ujęcie jest kilka metrów bliżej ziemi.A teraz pewne kuriozum. Tzn. coś, co było pomnikiem.


Panowie Władysław Hibner, Henryk Rutkowski i Władysław Kniewski byli komunistycznymi działaczami, którzy próbowali przeprowadzić zamach na tajnym agencie policji, działającym wewnątrz komunistycznych struktur. Zamach jako taki nie udał się, natomiast podczas akcji, a później i ucieczki, zamachowcy ranili i zabili kilka osób. Zostali straceni na stokach Cytadeli w 1925 a za  PRL wykreowano ich na męczenników za słuszną sprawę. Ich imionami nazwano ulice Zgoda oraz śródmiejskie odcinki Złotej i Chmielnej a przy Cytadeli  - co widać na fotografii - powstał "pomnik - mauzoleum" K/H/R. Oczywiście, po 1989 roku ulice wróciły do starych nazw a z pomnika zniknęła dedykacja. Tylko parę głazów z betonu przypomina, że coś tu kiedyś było...

(Fot. ze "Stolicy" z 1981 r.).


Współczesne ujęcia to rok 2014.

4 komentarze:

 1. Przynajmniej zgodnie z sentencją Leca zostawili cokół, bo może się jeszcze kiedyś przydać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A napisy zakleili? Kurde, fajnie ;-)

   Usuń
 2. Ciekawe jak te napisy zmazali, starli? Byłam tam niedawno, bardzo tam fajnie, ale dziwnie szemrane towarzysto się kręci po tych terenach zielonych;)

  OdpowiedzUsuń