30 paź 2014

Warszawa 1981-2014

Hm, coraz szybciej czas płynie. Tylko my nadal piękni i młodzi, ekhm, ekhm. W 1981 roku w "Stolicy" ukazały się zdjęcia, przedstawiające piękno (bądź jego brak) stolicy naszej kochanej. Zobaczmy, jak miejsca te zmieniły się przez trzy dekady.


 Chichot historii  - kiedyś esencja komunizmu (gmach KC), dziś instytucja, zajmująca się papierami wartościowymi. Pawilony przy Marchlewskiego/Jana Pawła przeszły przeobrażenie. "Pasaż Muranów" po zachodniej stronie ujdzie, ale ten groch z kapustą to tak se.A tu stał pomnik Juliana Marchlewskiego, autorstwa Zofii W., która wyrzeźbiła także Nowotkę a po upadku systemu zajęła się nabożnym lepieniem papieży itp.

Fotografie pochodzą ze "Stolic" nr 28/81 (1 i 3) i 5/81 (2).

3 komentarze:

 1. dziwne - skoro zmieniono Marchlewskiego na Jana Pawła II, a Zofia Wolska przerzuciła się z rzeźbienia świątków komunistycznych na papieżoplastykę, to powinni zostawić cokół i ustawić tam jej wizerunek JPII.
  nawet można by jeszcze zostawić pierwszą i ostatnią literę z napisu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza, że ten pomnik Jana Pawła Marchlewskiego to całkiem całkiem był, zwłaszcza w obecnej zalewie złotych ułanów, błyszczących Kościuszków, że o przykościelnych krasnalach nie wspomnę.

   BTW. Biały Dom od dość dawna nie jest już siedzibą GPW.

   Usuń
 2. Miło zobaczyć stare pawilony przy Marchlewskiego/Jana Pawła. Czy tam na górze to jakiś balkon był?

  OdpowiedzUsuń