11 paź 2014

Obejrzyjmy sobie Pałac Lubomirskich (1988-2014)

Pałac Lubomirskich, najbardziej zakręcony pałac w Warszawie, jest dziś nieco zapomniany. Raz, że stoi w totalnej d... czyli między szafami osiedla "Za Żelazną Bramą" z kiepskim dojściem, dwa że nie można go zwiedzać od wewnątrz, gdyż mieszczą się tam różne instytucje. No ale z zewnątrz jak najbardziej.


Fotka górna opublikowana została w 1988, ale śmiem podejrzewać, iż jest starsza, bo wówczas znalazłby się na niej pomnik tzw. "utrwalaczy" (chyba że stał dalej a fotograf go ominął). Dziś w tym miejscu Warszawa oddaje hołd Michaelowi Jacksonowi.


Lwy kamienne, strzegące samochodów lwów biznesu, przed wojną znajdowały się w dzisiejszej Alei Wyzwolenia, jednak z powodu przebudowy tejże zostały przeniesione właśnie tutaj.


A to jeszcze boczny rzucik na kolumnadę - musiałem stanąć nieco inaczej, bo zielsko zasłania. Wieczne zielone zielsko, zresztą, jakieś tujki czy inne cisy (nie znam się, nie jadłem).

Archiwalne fotografie pochodzą z książki "Siedem placów Warszawy" (vide: źródła).

4 komentarze:

 1. Dla wielu to pałac BCC na zapleczu Hali Gwardii. Dla zbyt wielu???

  OdpowiedzUsuń
 2. Proponuję parking dookoła Dżeksona. Za dużo miejsca się marnuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W narożnikach parkingu można dostawić cztery kopie parkingowego sprzed Europejskiego, frontem do Dżeksona.

   Usuń
 3. Był czas, że bywałem tam w miarę często - równie nic specjalnego w środku - może tyle, że jak na pomieszczenia 'biurowe' to wysoko tam na I p., za to na II to już bardziej stryszek. Najciekawsze z pałacu wydaje się jego przesunięcie.

  OdpowiedzUsuń