19 wrz 2014

Gdańsk 1939-1945-2014

W Gdańsku, jak wiemy, rozpoczęła się II wojna światowa. Miasto poważnie ucierpiało wskutek tych wydarzeń. Dziś trzy zdjęcia, dokumentujące ten okres w dziejach Gdańska:


Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku - dramatyczne wydarzenia zakończyły się kapitulacją polskiej strony. Na fotografiach budynek poczty tuż po kapitulacji i dziś.


Nie mogłem wykonać zdjęcia żurawia z Ołowianki, więc wykonałem je z Wyspy Spichrzów. Jak widać, w 1945 zachowała się tylko część ceglanej konstrukcji. Drewniane elementy, oczywiście, spłonęły.


A to ruiny Długiego Targu w 1945.

Archiwalia pochodzą z książki "Wybrzeże od Braniewa do Helu" (vide: źródła).

7 komentarzy:

 1. I ludzie jakoś żyją bez tej makietowej świadomości i dobrze im z tym nawet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, jakoś się tak w ludzkiej świadomości powszechnej wbiło, że stołeczna Starówka to odbudowana z zajumanych cegieł, a gdańska to wojnę przetrwała nienaruszona. Zresztą podobnie mniemanie jest nt. Wrocławia. Pewnikiem efekt nadmiernego epatowania zdjęciami zniszczonej stolicy w porównaniu do pozostałych miast.

   Usuń
  2. Prawda, Główne Miasto zostało zniszczone w 90%! W Złotej Bramie wiszą zdjęcia obrazujące to turystom.
   Odbudowa, moim zdaniem, zasługuje na uznanie dla architektów, którzy starali się być jak najwierniejsi oryginałom. Choć miejscami są zmiany, na przykład Poczta na ulicy Długiej ma rys socrealistyczny. Chodziło o to, żeby nie podkreślać 'germańskości' architektury , tylko nawiązywać raczej do wzorów włoskich, holenderskich czy polskich. Dlatego między innymi, gdańskie Główne Miasto nie znalazło się na liście zabytków UNESCO jako całość.

   Usuń
 2. To czarne paskudnie wygląda, jak spalone. Chyba, że tak wyszło na zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz na myśli Żuraw, to jego oryginalny kolor.

   Usuń
  2. oryginalnie była to pewnie smoła impregnująca drewno.

   Usuń