7 kwi 2014

Powstanie Warszawskie na PowiśluNa sto procent pewien nie jestem, ale po przeanalizowaniu fotoplanu i skorelowaniu zabudowy tej w tle z tą na fotoplanie, obstawiam, że to gdzieś tutaj. Podpis pod fotografią brzmi: Budowa barykady przy ulicy Gęstej. Bo Gęsta była przed wojną nieco dłuższa niż obecnie, ale potem się nieco, że tak powiem, rozrzedziła.


Msza w podwórzu kamienicy przy ulicy Drewnianej 14. Domu dziś nie ma - stał mniej więcej w miejscu, uwiecznionym przeze mnie poniżej.


A tu za diabła ciężkiego nie wiedziałem, jak i gdzie się ustawić (zejście w dół trawnikiem skarpy nie wchodzi w grę - za dużo różnych krzaków i dość stromy spadek, tu i ówdzie uatrakcyjniony psimi odchodami). A sama fotografia ukazuje właśnie ów fragment skarpy przy ulicy Bartoszewicza, gdzie zorganizowano prowizoryczny - jeden z wielu - cmentarz powstańczy.

Archiwalne fotografie pochodzą z albumu "Warszawa w dniach powstania 1944" (vide: źródła).  Współczesne ujęcia to stan z 2014 r.

6 komentarzy:

 1. Użyłeś fotoplanu! Trzeba to oblać! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite to zdjęcie przy kapliczce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma atmosferę (niestety)!

   Usuń
  2. Ale to nie msza, bo nie ma księdza ani ołtarza, tylko jakieś nabożeństwo, zbiorowa modlitwa.

   Usuń
 3. Nie wiem, co to za miejsce w ostatniej parze, ale jednak na pewno nie to, gdzie się ustawiłeś. Jest tam zabudowa po dwóch stronach ulicy, o ile to nie zbieg dwóch ulic - w tym miejscu na Bartoszewicza jej nie było, w ogóle widać inne budynki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno, strasznie dawno tam nie byłam, więc dzięki wielkie za fotki.

  OdpowiedzUsuń