3 sty 2014

Kościoły na Pradze Południe - dzielnicy, której nie ma

Dzielnicy nie ma, ale kościoły są. Zacznijmy od Kamionka. A dokładniej od kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej.


Kościół ten - tu w wersji przedwojennej i z 2013 - kojarzyć się może z podobną świątynią św. Teresy na Tamce. Nic dziwnego, bo projektant ten sam. Co więcej, oba kościoły miały mieć podobne, wysokie dzwonnice, i w obu przypadkach nie zrealizowano tego projektu.

Udajmy się teraz na plac Szembeka.
To kościół tamże podczas reperacji zniszczeń wojennych.

Tu już po ich nareperowaniu, przed 1956.

Stan z 2013.


A tu - z boczku. Pisane osobno.

Dramatyczną metamorfozę przeszedł kościół przy Skaryszewskiej - tu widok powojenny...
...a tu w 2013. W zasadzie tylko dzwonnica została ta sama.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumu "Kościoły Warszawy w odbudowie" (vide: źródła).

10 komentarzy:

 1. U nasz najczęściej dzwonnice się łamały, albo je przerabiali, albo - jak wyżej - nie realizowali ich, więc tu, faktycznie, jakie niedopatrzenie czy jak, że tylko ona się ostała ... :?

  Jakoś się tak ostało, że i Szembeka i Koń-katedrę ostatnio nawiedziłem kilkukrotnie i były dla mnie odkryciem, mimo, ze kiedyś zdarzyło mi się w pobliżu mieszkać kilka lat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jak to? to kościół na placu Szembeka zbudowano z boczku?

  OdpowiedzUsuń
 3. Z boczku, ta...
  Nie znam za wielu projektantów, ale w innej branży obowiązuje zasada, że sprzedać jeden projekt umie każdy gupi, ale sprzedać ten sam projekt dwa (i więcej) razy - o, to je to!

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pierwszej trójce z Placu Szembeka dobrze widać, że tam, gdzie był kiedyś szeroki chodnik, dziś jest szeroka i pusta jezdnia - to a propos szumnego remontu placu, z którego wyszła kicha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest tak, gdy opowiada się zasłyszane historie. Mieszkam blisko i widzę jak jest. Wystarczy przyjść gdy jest ładna pogoda. Wszyscy tutaj chętnie przychodzą z dziećmi. Plac wszystkim się podoba. Nie ma porównania z tym, co było kiedyś.

   Usuń
  2. nie łżyj, przecież widziałeś komentarz pod grochowskim wpisem IamI-a, w którym wspomniałem o mieszkańcach załamanych nowym wyglądem placu. o tym, że jest kontrowersyjny, nawet gazety piszą.

   Usuń
  3. Zostawcie tych ludzi! Wielu zwykłych obywateli dałoby dużo, by mieszkać w takim kościele!

   Usuń
 5. Ciekawostka dotycząca Kościóła Najczystszego Serca Maryi Panny na placu Szembeka. Gruz z kazamat fortecznych rozebranego carskiego Fortu XI Twierdzy Warszawa "Grochów" posłużył do wybudowania fundamentów kościoła.

  OdpowiedzUsuń