27 sty 2014

Dwadzieścia lat minęło... Śródmieście Północne 1993-2013


 Stara Dziekanka. Wyjątkowy przypadek, gdy na starym zdjęciu jest więcej aut niż na nowym.


Pod Pałacem Staszica zmieniło się to, czego nie widać za bardzo z tego ujęcia, czyli otoczenie pomnika Kopernika, który w latach 90 przeszedł gruntowny remont, gdyż jego stan groził wpadnięciem rzeźby do zwietrzałego cokołu.


Hotel Europejski od jakiegoś czasu przechodzi remont i przejść nie może. Widocznie to remont przewlekły.


A na koniec widok pałacu Mostowskich, zasłoniętego nawet w porze bezlistnej zielenią, której przecież tak mało mamy w mieście. I zielony trawnik pod koniec grudnia.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z wydanego w 1993 albumu "Warszawa" (vide - żródła).

6 komentarzy:

 1. Tym razem na każdym ze zdjęć jest więcej aut niż na nowym.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Dziekance, niegdyś, był taki zwyczaj, że zatrudniano tylko osoby ... niepełnosprawne w jakiś sposób.
  A że często były to osoby o niedowładzie lub braku kończyn dolnych, uniemożliwiające szybkie poruszanie się, ewentualnie osoby o upośledzonym słuchu, a nawet wręcz pozbawione uszu, w związku z czym od rana cały dzień słychać tam było wrzaski zniecierpliwionych gości ... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, panie... we wszystkich dziekanatach (nomen omen) świata pracują takie osoby - a to brak rączek, żeby coś podać, brak nóżek, żeby ruszyć cztery litery i brak uszu, żeby nie słyszeć, co studenty kcą. Tylko jeden organ był pełnosprawny - morda!

   Usuń
 3. Pałac Mostowskich lepiej focić z góry, tzn. znad Muranowa. Chyba lepsze kadry wychodzą. Nie pamiętam jednak żadnego starego zdjęcia z tej perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne porównania. Sporo autek z tamtego okresu :)

  OdpowiedzUsuń