8 lis 2013

Warszawa 1967-2013

Przed nami parę fotek z mini albumiku "Warszawa", wydanego w 1967 roku (patrz: źródła). Popatrzmy, jak zmieniła się  - i czy się zmieniła - stolica przez 46 lat.


To zdjęcie dobitnie pokazuje, że cykl produkcyjny albumu nie był ekspresowy - uwieczniony na współczesnej (2013) fotografii pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego znalazł się przed ówczesnym URM a obecnym Pałacem Prezydenckim w 1965 roku (wcześniej - po rekonstrukcji - stał w Łazienkach) a na fotografii albumowej jeszcze go nie ma. Czyli że powstała przed 1965 rokiem. Zwracam też uwagę na głowę lwa...


Tu - poza strojami i samochodami - nie zmieniło się wiele, acz: na starym zdjęciu kościoła św. Anny widzimy trakcję tramwajową. No i asfalt na jezdni, którą zwężono i wyłożono płytami.


Albo fotografię przy warszawskim Barbakanie wykonano w poniedziałek o 6 rano, albo w latach sześćdziesiątych nie było takiego wysypu podaży wytworów suwenirystycznych. Przepiękne warszawskie matrioszki, warszawski bursztyn oraz jakże kojarzące się ze stolicą kadzidełkam a także gustowne pejzaże z końmi na tle zachodzącego słońca, rozbryzgującymi kopytami morskie fale,  to chyba już constans, jeśli chodzi o Stare Miasto.

6 komentarzy:

 1. ad.1 - Głowa porośnięta bluszczem? O_o
  ad.2 - Dobrze, że opisujesz zdjęcia, przeoczyłabym trakcję.
  ad.3 - Wydaje mi się, że kiedyś od suwenirów był rynek. Potem zajęły go parasole i suweniry przeniosły się gdzie indziej, to znaczy wszędzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. ad 1. Jakoś bardziej mi pasuje parter kwiatowy z 1967 niż wysoki żywopłot z 2013 zasłaniający część pałacu (pewnie niedługo znajdzie się pod ochroną i nie będzie można go przyciąć).
  ad 2. Sieć trakcyjna (nie trakcja) na zdjęciu jest trolejbusowa.
  ad 3. Po cieniach widać, że zdjęcie było robione późnym popołudniem. Może 22 lipca, kiedy wszyscy defilowali?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ad 1. Ale za to bardziej zadbana ta zielenina teraz i elegancka.

   Usuń
 3. Jak fotografować Stare Miasto, to tylko do godz. 6, max do 7 rano, w dni robocze :) Również najlepsza pora na spacer po starówce, tylko niewielu może sobie w tym czasie pozwolić... Warto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko że o tak wczesnej porze to ładnie wychodzi jedynie wschodnia elewacja Zamku i może dwie pierzeje Rynku :)

   A co do suwenirów, to wtedy chyba bardziej Baszta Marszałkowska była oblegana, bo przez Barbakan był normalny ruch samochodowy puszczony i to pewnie decydowało, że nikt tam nie stał.

   Usuń
 4. No bo teraz "starówka jest martwa", nie?

  OdpowiedzUsuń