5 lis 2013

Nowe Miasto przed 1939 i w 2013 r.


Na początek fotografia, co do której nie mam zielonego pojęcia, gdzie dokładnie została wykonana. Nie znalazłem tych budynków na mapie, nie znalazłem w necie dokładnego adresu - tylko ogólnikowe stwierdzenia, że to przy ulicy Przyrynek. Foto sprzed 1939 r. przedstawia pałac (hehe), do którego przeniesiono "Szpital Św. Ducha", co było eufemistyczną nazwą na dom starców. Może ktoś orientuje się, gdzie dokładnie znajdował się ów przybytek?


Wątpliwości nie mam natomiast co do kamienicy Groszkowskiego, która stała sobie przy ulicy Świętojerskiej... no mniej więcej w tym miejscu. Ale już nie stoi.


To samo dotyczy pobliskiej kamienicy kanoników regularnych na rogu Świętojerskiej i Ciasnej. Miejsce budynków, zniszczonych podczas wojny, zajął nie pasujący do niczego blok.

Archiwalne fotografie pochodzą z "Architektury mieszkaniowej Warszawy" (vide: źródła).

8 komentarzy:

 1. pierwsze zdjęcie zrobiono ani chybi z d. cmentarza kościoła NMP, krótko mówiąc: sprzed kościoła. drugi domek został odbudowany i wygląda tak:
  http://3.bp.blogspot.com/-u5EXph9-vsU/ToWagDXDqiI/AAAAAAAABNg/QawIog7x6xw/s1600/232.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozostałości św. Łazarza, pozostałości kościoła świętojerskiego ... Ich brak to już są konsekwencje powojennych działań. Mz Nowa Warszawa zasługiwała na więcej szacunku przy odbudowie, niż odbudowa "w stylu epoki". Patrząc na kamienicę Jurkowskiego mam wrażenie, że nie jestem jedynym, który wolałby zamiast dziwacznych fresków Urbanowicza, sgraffito i tych dzików, niedźwiadków i łabądków, odbudowy takiej, jaka była na pierzei zachodniej rynku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie (Nowe) Miasto, taki i pałac(yk). Za bardzo przyzwyczaiłeś się do wielkomiejskich pałaców z Krakowskiego Przedmieścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. istny "styl dworkowy" z Żoliboli czy Saskiej Klępy.

   Usuń
  2. O ~80 lat wcześniej i bez "saskokępsko-żoliborskiej" urbanistyki, która też "robi" nastrój.

   Usuń