7 lis 2013

Kościoły Targówka i Bielan

Dziś trzy świątynie - wszystkie istniejące aktualnie w mocno zmienionych kształtach.

Trudno mówić w zasadzie o "kształtach zmienionych" w przypadku kościoła na Białołęckiej (ob. Wysockiego), bo przed wojną zdążono rozgrzebać plac budowy, widoczny na fotografii poniższej. I tyle.W 2013 nie mogłem zrobić zdjęcia z tego samego miejsca, bo kościół ostatecznie został zbudowany, ale dopiero po wojnie. Czerwoną strzałką zaznaczyłem istniejący do dziś budynek, widoczny w tle archiwalnego zdjęcia z lat trzydziestych XX w.


Drugi ciekawy kościół to parafia św. Jadwigi. Owinięty estakadami kościółek stoi sobie na Żeraniu przy ulicy Modlińskiej.


Drewniana konstrukcja, widoczna na zdjęciu powyżej (wykonano je tuż przed lub tuż po wojnie) stała od lat dwudziestych do późnych sześćdziesiątych. Ze względu na znaczne zniszczenie w 1971 r. zastąpiono drewniany kościół murowanym, który stoi tu do dziś. Parę lat po wyświęceniu nowego kościoła "dołożono" mu w ramach atrakcji Trasę Toruńską.

Z północnej części Pragi przenosimy się na Bielany, które były wówczas Żoliborzem. Stał tam sobie od 1945 roku kościół, a w zasadzie barak pod wezwaniem św. Zygmunta, pełniący funkcję budynku kościelnego. Oto i on na fotografii z pierwszej połowy lat pięćdziesiątych.


Dopiero trzydzieści lat później udało się uzyskać zezwolenie na wybudowanie murowanej świątyni przy pl. Konfederacji. Powstawała ona w latach 1976-80 i jest, eee, zjawiskowa.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumu "Kościoły Warszawy w odbudowie" (vide: źródła). Zdjęcia współczesne to stan na rok 2013.

10 komentarzy:

 1. Ciekawa jest historia drewniaka z placu Konfederacji. Podobno był to barak z jakiegoś obozu niemieckiego. Z placu został przeniesiony gdzieś pod Warszawę i tam dalej pełni (pełnił?) funkcję kościoła.

  OdpowiedzUsuń
 2. W ostatnim kościele, stojącym na placu Konfederacji, brała ślub moja cioteczna siostra, a następnie, w tymże samym kościele, ale stojącym już a Gocławiu, brałem ślub ja :)

  Pamiętam, jak ciocia z siostrą rozglądały się po znajomych wnętrzach, twierdząc, że im ten budynek coś przypomina :D

  Faktycznie, po wybudowaniu kościoła św. Apostołów Jana i Pawła zniknął z Gocławia i nie dziwiłbym się, gdyby nadal pełnił swoją funkcję w kolejnych miejscach, bo za bardzo go nie zużyliśmy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można by więc utworzyć w tym kościele duszpasterstwo spadochroniarzy.

   Usuń
 3. Gwoli informacji dodam tylko, że niewymieniony z nazwy obiekt z pierwszej pary (i praktycznie w większości niewidoczny na obu zdjęciach) to Kościół Matki Boskiej Różańcowej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marcinie, ale dlaczego nie zdjąłeś obiektu, który zastąpił drewniak pw. św. Zygmunta. Murowany kościół stoi przecież po nieparzystej stronie Daniłowskiego, a drewniany stał po parzystej.
  Super to wygląda na mapie satelitarnej. Nie wiem, czy to własność parafii, ale kształt jakby inspirowany architekturą kompleksu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. faktycznie, na ortofotomapie widać, że drewniany kościół stał po drugiej stronie drogi, niż obecny...

   Usuń
 5. Różnica znaczna w ostatniej parze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś mi do głowy nie przyszło, że bielański drewniak stał vis a vis. Dziękuję za info!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już budowali Zygmusia, to jeszcze musieli odprawiać Msze w drewniaku. Nie mogło być dwuletniej (albo i dłuższej w warunkach PRL-u) przerwy w posłudze. Podobna sytuacja jest obecnie na Kabatach. Nowy duży kościół stoi obok starego małego tymczasowego.

   Usuń
  2. Dzięki za foto "drewniaka" bez tła. Aż trudno uwierzyć, że tych budynków kiedyś nie było...

   Usuń