25 wrz 2013

Znajdź dziesięć różnic...


Trudno uwierzyć, ale oba zdjęcia - i to przedwojenne, J. Raczyńskiego, i to mocno powojenne (2013), moje - przedstawiają dokładnie to samo miejsce. Jest to ulica Moniuszki w stronę Marszałkowskiej. Po lewej stronie starej fotografii widać ogrodzenie, za którym stał kościół- pozostałość po istniejącym tu szpitalu Dzieciątka Jezus (przeniesionym potem na pl. Starynkiewicza). Zachowały się wprawdzie mury tego kościoła, ale rozebrano go szybko po wojnie. "Oryginalny" jest gmach, mieszczący obecnie siedzibę TVP, choć i tu nie obyło się bez przeróbek (po wojnie budynek podwyższono do wysokości reszty pierzei). Nie widać stąd kamienicy, w której mieściła się kawiarnia Adria. Z niej ostała się jeno fasada. To, co za nią, zbudowano już po wojnie, podwyższając budowlę. W tle starego zdjęcia pierzeja Marszałkowskiej.Za każdym razem, gdy idę fotografować to miejsce z różnymi zdjęciami przedwojennymi, trafia mnie szlag oraz wstrząsa mną dyskretny paw. Szlag trafia, bo wiadomo - żal tego, co odeszło naraz i nagle, a paw z powodu estetyki współczesnego widoku. A w zasadzie braku tejże. (fot. przedwojenne: H. Poddębski).Na dole stan z 2013.


Narożnej kamienicy, mieszczącej niegdyś lokal"Udziałowa", dawno już nie ma. Natomiast sraczkowaty kloc po lewej to przedwojenne budynki, które przetrwały całą wojenną zawieruchę, ale w okresie odbudowy zostały "usocowione", tj. sieknięto im wspólną, bezstylową elewację.

Archiwalne fotografie pochodzą z wydawnictwa "Kalendarz Warszawski'89".

9 komentarzy:

 1. Co do drugiej pary - może gdyby zdjęli tę paskudną reklamę, to sprawa wyglądałaby trochę inaczej, nie mówię, że byłoby jak za dawnych lat, ale jednak widok wiele by zyskał. Dobrym przykładem trzecia para zdjęć - zdjęli tę 'ozdobę' z Empik-u i od razu lepiej wygląda. Chociaż wiadomo - tutaj jest nieco inna architektura niż przy rotundzie.

  P.S. Marcin, czy tobie też ramka od komentarzy wyświetla się na biało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zmienili dizajn - nie widać jej, dopóki nie klikniesz. Cóż, co jakiś czas trzeba wprowadzać "innowacje". Następnym razem samogłoski wyświetlą się na fioletowo.

   Usuń
 2. cha, cha.. estetyka. można porównać reklamy w drugiej parze.

  kurde, to mogło być naprawdę ładne miasto...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio zadziwia mnie ilość zieleni, jaka istniała kiedyś w Warszawie, pod postacią tych drzewek i małych klombików, skwerków. Psów wtedy nie mieli, czy jak? ;)

  Dowiedziałem się właśnie, że to skrzyżowanie Alej i Marszałkowskiej było wyłożone drewnem przed wojną. Zupełnie tak samo, jak Poniatoszczak. Ciekawe jak daleko sięgała ta drewniana kostka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cofnięty narożnik przed "Cały naród bvdvje..." jest, od strony urbanistycznej, ciekawszy, niż przedwojenna wersja. A od strony architektonicznej, cóż...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest lepsze, niż zaniedbany socmodernizm i wykwity deweloperkowego PUM-izmu.

   Usuń
 5. Samochody oraz wszystko pozamykane i ogrodzone. Coraz trudniej zrobić dobre zdjęcie, gdy do dyspozycji mamy tylko poziom 0.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale np. Fiat 500 w tej drugiej parze to ładny samochód, nie? (Szukam jasnych stron).

  OdpowiedzUsuń