12 wrz 2013

Wola niepokonana i poległa

Skoro o Woli mowa, to wiadomo, że zazwyczaj jest dramatycznie, ceglano, proletariacko i w ogóle smutno. Nie inaczej będzie tym razem.

Zacznijmy jednak od Woli niepokonanej a konkretnie od rzeźby Gustawa Zemły "Polegli-Niepokonani" sprzed wolskiej nekropolii. Rzeźbę odsłonięto w 1973 roku, czyli równo 40 lat temu.


Ta fotografia przedstawia ów pomnik - jeszcze bez podpisu po lewej - mniej więcej w okresie odsłonięcia. Poniżej stan z 2013 r. (źródło: "Portret miasta").


Pofałdowana fotografia z połowy lat siedemdziesiątych XXw. to obwoluta albumu "Warszawska Wola" - poniżej stan współczesny.

A teraz Wola poległa i pokonana.


Musiałbym stanąć na środku torów tramwajowych, by uchwycić taki kadr, jak powyżej. Dałem więc spokój. Zresztą, wolski PDT - no właśnie - padł jakiś czas temu. Kiedyś spory dom handlowy dziś zredukowany jest do znajdujących się na dole delikatesów i różnych biur. Zdjęcie pochodzi z "Jesteśmy w Warszawie", wydanego w 1981 roku, ale fotografia - po samochodach sądząc - jest nieco starsza. Współczesne ujęcie to rok 2013.

5 komentarzy:

 1. Ostatnio nawet weszłam do domu towarowego, żeby zobaczyć co wewnątrz zostało i powiem jedno: dobrze, że zachowały się stare zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tam, oj tam... ja nie rozumiem czemu nie stanąłeś na tych torach :D
  Swoją droga fajnie popatrzeć, że aż tak rzeczywistość się nie zmienia ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto może przy okazji przypomnieć małolatom co oznaczał skrót PDT Wola. Dzisiaj takich nazw już nie ma. PDT to Państwowy Dom Towarowy. Obecnie nazwany Wola Plaza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet w PRL-u nie wszystko było państwowe. Pedet był Powszechny.

   Usuń
 4. Pedet, Cedet, Wola, Praga, Smyk, Junior ... Mało kto tez pamięta, że to są nazwy etapów wyścigu po rajstopki czy tornister, worek lub juniorki a nagroda było prawo robienia z siebie idioty nosząc to, co akurat udało się kupić.

  Kiedyś przez cały rok nosiłem takie dziwaczne spodnie narciarskie, wąskie na dole, szerokie na górze i z gumką na stopie, bo się mamie udało kilka par kupić i miałem je nosić albo do zniszczenia albo do wyrośnięcia bez prawa reklamacji :)

  OdpowiedzUsuń