16 wrz 2013

Warszawa 1967-2013 (& bonusik)

Dziś kilka fotografii z jednego z wydań albumu "Warszawa", znanego także pod tytułem "Warszawa - krajobraz i architektura" (vide: źródła). Dziś jedno z trzech przeze mnie posiadanych, taka - nazwijmy to - wersja kieszonkowa (mały format, w porównaniu do dwóch innych).

Zacznijmy jednak od bonusu, pochodzącego z "Kalendarza Warszawskiego'89". Obrazek przedstawia most kolejowy koło Cytadeli. Most ten uległ zniszczeniu podczas wojny, ale...


...pozostały na pamiątkę przęsła, przynajmniej niektóre - i tu przechodzimy do zasadniczego albumu - użyte przy budowie mostu Gdańskiego. Podobny manewr wykonano w przypadku mostu Kierbedzia i Śląsko-Dąbrowskiego, znaczy się że część przęseł jest antyczna-autentyczna.


Pomnik Bohaterów Getta na placu przed Muzeum Historii Żydów Polskich. Blok z tyłu zmienił barwę na "neutralną" w ramach odświeżania. A mogła być malinka...


Przenosimy się teraz w inne rejony miasta i mamy wzbogacone o ścieżkę rowerową Aleje Ujazdowskie w wersji jesiennej i pre-jesiennej.


A na koniec zapraszam na Nowe Miasto, na róg Freta i Kościelnej. Zwracam uwagę na budkę telefoniczną.

7 komentarzy:

 1. Dzięki za Kolejowy. Śliczne zdjęcie. A z tą budką to mnie zastrzeliłeś. Nawet obecność samochodów nie tłumaczy, że jej do tej pory nie zauważyłem :D
  Jak się dorwę do kompa, to obejrzę moje zdjęcia Kościelnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i stoi jak wół cielęciem był :D

   W życiu nie widziałem wcześniej tej budki, ale okazuje się, że na zdjęciach się pojawia :D

   Usuń
 2. ciekawe, że na starym słonecznym i spłowiałym zdjęciu kolorowy blok może wyglądać interesująco & atrakcyjnie, podczas gdy w realu to smutny klocek godny zabudowy mieszkaniowej byłego PGRu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musi coś dosypywali do tych zdjęć ;)

   Usuń
 3. Dopisuję się do grona ślepych na budkę:)
  A co tak pusto w Ujazdowskich? Jak ja tam przechodzę, to przeważnie większość ławek zajęta (może dlatego, że bywam tam głównie w wolne dni) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś jest na rzeczy, że na starych zdjęciach wiele obiektów wygląda na bardziej 'żywe'. Np. ten budynek za pomnikiem. W ogóle sam pomnik wygląda inaczej. Czy on kiedyś był taki jasny, czy to jakiś efekt na fotografii zastosowano. Teraz to czarna bryła kompletnie bez wyrazu. Na tej starej fotce przynajmniej widać rzeźby, odcinają się od bryły, a teraz to taki ciemny klocek.

  OdpowiedzUsuń