20 cze 2013

LXVIII - "Okno" czyli Wola 1970-2013

Okna wolskie uległy przeobrażeniom na przestrzeni ostatnich czterdziestu trzech lat. Niby te otwory w ścianach służące do oświetlenia i wietrzenia wnętrz po prostu są, ale czasem widać, jak fajnie wyglądało coś na oryginalnym projekcie bądź w pierwotnej wersji, a jak beznadziejnie wygląda to po przeróbkach, zmianach kształtów, obłożeniu styropianem, zamianie drewna na plastik itp. Ale żeby nie być aż tak drastycznym, dziś nie pokażę kamienic przerobionych na bloki. Dziś architektura kanciasto-pudełkowata.


Bar Wenecja przy Wolskiej - prawie tak samo a jednak nie tak samo, czyż nie? Okno na dole po lewej (z napisem "Ryby" na oryginale) obecnie wygląda jak połączenie więzienia z apteką. Oczywiście, obrazu rozpaczy dopełniają wszelkie inne atrakcje w postaci kasetonów i billboardów.
Fragment osiedla przy Okopowej. Osiedlu się zarosło a pawilon stracił szyby. W wyniku tej drobnej zmiany z lekkiej, przeszklonej konstrukcji zrobił się bunkier, który dla "ocieplenia wizerunku" zamalowano w barwy wściekłej jajecznicy.
A sądy się z tego wszystkiego lekko zawstydziły i na swoje okna spuściły zasłonę milczenia.I za tą woalką przez jakiś czas pozostaną.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumu "Warszawa. Krajobraz i architektura" (vide: źródła).

14 komentarzy:

 1. współczesne okna to tragedia współczesności, od dawna to powtarzam. do znudzenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wg mnie Wenecja nie zakończyła aż tak źle, w porównaniu z innymi obiektami - jej rówieśnikami:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno skończyła lepiej, niż pobliskie kino WZ...

   Usuń
 3. Niby masz rację, że te dawne okna miały swój styl, ale nie wszystkie i nie wszędzie. Szczególnie w blokach zamontowano cała masę zwykłego chłamu. Mimo wszystko dzisiaj te bloki wyglądają dużo lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. To był chłam, który wyglądał lepiej. teraz są bardziej praktyczne, ale wyglądają gorzej.

   Usuń
 4. Fakt. Zniknęły typowo polskie napisy. Gdzie dzisiaj zobaczymy napis "Ryby"? ... zamiast tego "Fish Gallery". ha ha ha

  OdpowiedzUsuń
 5. Okna z blokowisk mogłyby startować w horrorach, nie sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale tylko te, w których szyby są z wrocławskich cegieł.

   Usuń
 6. Tak sobie zwizualizowałem, że np. takie górne Powiśle "wyremontowano" tak jak ten pawilon... i teraz próbuję tę wizję zapomnieć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od strony estetyki dewastacja tego pawilonu jest zupełna, już lepiej było go zburzyć. Z drugiej strony, jeśli ktoś go tak dalece przebudowywał, to zapewne pawilon był zupełnie niepraktyczny - pewnie było w nim zimno jak jasna cholera. A to też jest porażka architekta.

   Usuń
  2. @Piotr: Kiedyś raz że ogrzewanie nie było takie drogie, dwa ludzie byli przyzwyczajeni do zimna, bo w domach nie mieli cieplej. Przychodzili do pracy w swetrach i spoko. Raczej teraz jest idiotycznie, bo robi się budynki jak na Alasce, ludzie włączają grzanie na full, a potem tylko wyjdą z budynku i od razu chorzy.

   Usuń
 7. Sądy już zasadniczo od frontu wyremontowane. "Fajnie" było w środku z tym kurzem wszędzie.

  OdpowiedzUsuń