3 maj 2013

Budowle warszawskie w graficePierre Ricaud de Tirregaille uwiecznił w 1762 roku kilka budowli stołecznych, dzięki czemu wiadomo, jak wcześniej wyglądały. Pałac Mniszchów, ob. ambasada Belgii, był przez niego nie tylko narysowany, ale i przebudowany. Powyżej wizja Ricaud a poniżej stan z 2013 r.


Oberża pod znakiem Orła Białego na Tłomackiem wg ryciny J. Hempla z 1790 roku i to samo miejsce w 2013. Sam budynek dotrwał - po wielokrotnych przebudowach i podwyższeniu - do II wojny światowej. Stał przy Wielkiej Synagodze i postał nieco dłużej niż ona. Obecnie w tym miejscu znajduje się wejście do stacji metra i karykatura Starzyńskiego.


Na dobranoc wracamy do de Tirregaille'a i jego grafik z 1762 roku - tym razem Pałac Kultury i Sztuki przy Krakowskim Przedmieściu.

Archiwalia pochodzą z książki "Jesteśmy w Warszawie" (vide: źródła).

7 komentarzy:

 1. Wśród wielu zmian odnotować można i tę, że Pałac Kultury i Sztuki ma dziś mniej kominów. Czy aby kultura nie marznie?

  OdpowiedzUsuń
 2. a myślisz, że dalej palą tam w piecach? pewnie książkami.

  wieżowiec na placu Bankowym (bezpowrotnie) i wygon po drugiej stronie (niebezpowrotnie) poczyniły wielkie szkody dla b. Tłomackiego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wieżowiec na Pl. Bankowym jest powrotny. Tam w środku jest peerelowska konstrukcja, która dojrzewała dwadzieścia lat w deszczu i śniegu. Reszta jest z początków III RP i pewnie już nie trzyma standardów. Przyjdzie taki dzień, gdy będzie trzeba to zburzyć, ach, obyśmy go dożyli.

   Usuń
  2. ...i wtedy zbudują wyższe.

   Usuń
 3. dawni graficy chyba bardzo lubili dodatki w postaci chmur wszelakich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt. Dzisiejsi landszafciarze (dzień dobry) takoż :)

   Usuń
 4. Z grafikami to tak do końca nie wiadomo, co autor dołożył od siebie, a co opuścił.

  OdpowiedzUsuń