12 kwi 2013

Śródmieście Północne lat temu wiele

W przypadku pierwszego zdjęcia nie jestem nawet pewien, "lat temu ile", bo wizerunek pałacu de Nassau jest niedatowany. Widać, że rezydencja jest już podniszczona i zapewne fotografię/rycinę (jakość uniemożliwia identyfikację) wykonano przed rozbiórką, ale... pałac spłonął już w XVIII wieku i jego szczątki  - zapewne widoczne na obrazku - stały aż do lat trzydziestych XX w., kiedy to zlikwidowano targ na Sewerynowie i postawiono m.in. "wielopiętrową kamienicę", widoczną na zdjęciu z 2013.


Pałac Ostrogskich wygląda dziś nieco inaczej niż przed wojną...Teatr Polski miał nieco więcej szczęścia (zdj. sprzed 1939/2013 - poprzednia para także).

Na koniec wkraczamy w okres odbudowy i oto kamienica przy Krakowskim Przedmieściu nr 17 w 1949 i 2013 r.

Acrhiwalia pochodzą z "Warszawy" E. Szwankowskiego (vide: źródła).

11 komentarzy:

 1. To jest bardzo ciekawe połączenie przedwojennego (niekomunistycznego/niepeerelowskiego) bloku z kamienicą :) Bo część wyraźnie stoi w pierzei ulicy Sewerynów, a część olewając urbanistykę, stoi bokiem. Mózgi szufladkujących parują przy takich przypadkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dam sobie uciąć talon na nową płytę Eleni, że większość ankietowanych na widok tej budowli odpowiedziałaby, iż jest to blok i że powstał w PRL :)

   Usuń
  2. "Świat jest taki jak my (...) pełen czarnej kawy i fusów" - ponadczasowe przesłanie.
   --- --- ---
   Swoją drogą, niezły temat na odcinek Familiady:

   K. Strasburger - "Ten budynek pochodzi z... i przedstawia styl ...? To prawda, że z lat 30-tych i funkcjonalizm, ale to nie była najmocniej punktowana odpowiedź. Najbardziej punktowaną odpowiedzią jest, że z PRL-u i że jest socrealistyczny."

   Usuń
  3. Dlatego ta Ochota (a Filtry w szczególności) taka brzydka bo tam pełno tych komunistycznych bloków stoi, fe!

   Usuń
  4. Marcin, czy warto ryzykować utratę płyty Eleni? ;)

   Usuń
 2. Muszę się przyznać, że przez długi okres trwałem w podobnej nieświadomości co do bloków w Alei Wojska Polskiego :D

  Dopiero cofnięcie się w czasie na ortofotomapie wyprowadziło mnie z błędu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można więc wysnuć dwie teorie:
   a) przedwojenne bloki wyprzedziły swój czas
   b) upadek architektury zaczął się już w modernizmie a nie w PRL

   (oklaski)

   Usuń
 3. Ja kiedyś (daaawno, dawno temu) myślałem, że cały modernizm, funckjonalizm to powojenna sprawka, a aż do 1939 budowano kamienice w stylu "tralki, kolumienki, gzymsiki". potem przez jakiś czas sądziłem, że tą cezurą była IWŚ i 1918 rok (jak to człowiek lubi sobie układając w głowie upraszczać), a dopiero potem dowiedziałem się, , że w zasadzie wczesny modernizm to lata przed I WŚ, a przez całe dwudziestolecie była wielka mieszanka stylistyczna, "nowe" walczyło ze "starym" (choć też nieco zmodernizowanym).

  No, ale kiedyś też sądziłem, że barok to ściśle XVII wiek, a klasycyzm to ściśle XVIII wiek. Bo oczywiście, gdy zmienia się druga cyfra roku, to ludzie z 31 grudnia na 1 stycznia zmieniają styl w sztuce ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie, ciekawostka z tym blokiem-kamienicą. Ciekawe, co też przez te dziesiątki lat działo się w ruinach pałacu ;)

  BTW - prawie cały 'gotyk kościelny' to może ma ledwie ze stówkę na liczniku, a zapytajcie pierwszego z brzegu parafianina, to będzie pewien, że ten i ów 'gotycki' kościół ma co najmniej z pięć wieków na karku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na kościele przy placu Narutowicza jest reprodukcja ikony MB Częstochowskiej i daty 1382 - 1982 (czyli dotyczące rocznicy fundacji klasztoru jasnogórskiego).

   a opowiadano mi, ze jakaś pani w tramwaju powiedziała do dziecka "widzisz? ten kościół ma 600 lat). zmyła.

   w Łazienkach natomiast sam słyszałem, jak w teatrze na wodzie na widok ruin na scenie ludzie klęli Niemców.

   itd. itp...

   Usuń
 5. Ostatnio byłem w Muzeum Chopina. Gdyby tak wszystkie budynki w Warszawie wyglądały co nieco rożnie, jak przed wojna i teraz.

  OdpowiedzUsuń