17 kwi 2013

Młociny i Wrzeciono


Ulica Kasprowicza przed 1970 rokiem i w 2013. Musiałem stanąć w innym miejscu niż fotograf 43 lata temu ze względu na barierki, których nie lubię przeskakiwać. Starsze foto pochodzi z tomiku "Poznajmy Warszawę - Żoliborz".


W książeczce "To jest Warszawa" (1968) pojawiło się ujęcie poustawianych naprzemiennie małych i dużych bloczków przy Marymonckiej, nieopodal skrzyżowania z Przy Agorze. Foto dolne z 2013 r.Niemal to samo ujęcie pokazała nieco wcześniej, bo w 1962 r., "Stolica". Narożnik Przy Agorze i Marymonckiej niewiele się do 2013 zmienił, nawet pawilon stoi jak stał, natomiast sama Marymoncka - sporo.

Kogo interesuje więcej na temat Wrzeciona, niech zawita na ten blog - polecam.

9 komentarzy:

 1. Czy na przedostatnim zdjęciu coś było podretuszowane, że te balkony taki wyraźny hafcik tworzą, a dziś już nie?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja raczej różnicę widzę taką, że na starym zdjęciu blok jest w planie zagięty, a na nowym nie. Pewnie stare zdjęcie sklecili z dwóch.

   Usuń
  2. wszystko to kwestia odpowiedniej perspektywy :D

   Usuń
 2. Co do drugiej pary - może to stąd pochodzi ogólnopolski stereotyp, że Warszawa składa się z samych blokowisk? W PRL-u wychodziły seriami takie albumy w stylu "To jest Warszawa" gdzie 20-50% zajmowała odbudowana Starówka, a pozostały procent bloki. Czasem wpadło kilka zdjęć Domów Centrum lub Smyka. Nakłady były duże i te albumy pewnie trafiały do polskich bibliotek szkolnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szlaczek na bloku to zwykłe "apteczne" złudzenie, wynikające z niedoskonałości starszej fotki :)
  Dziś jest tak samo (szaro też ;)) ale fotki są lepszej jakości.
  Z tego co widzę, to wszystkie fotki są łączone, więc blok za kioskiem Przy Lasku też tak musiał być sfotografowany.
  Wątpię, żeby mieli wtedy szerokokątny obiektyw pod ręką :D

  A z tymi blokami, to, w zasadzie, co mieli pokazać, jak po zbudowaniu Sadów Żoliborskich, MDM-u i Pragi II skoncentrowali się na masówce z wielkiej płyty?

  Wisłostradę i Trasę Łazienkowską no i osiedla, osiedla, osiedla .... Wszędzie osiedla :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo ja wiem - jeśli robili na średnim obrazku jakimś Kievem, to czemu nie. To nie jakość zdjęć, ale koszmarny druk był problemem.

   Usuń
 4. Na nowym zdjęciu z pierwszej pary to paskudne, burżuazyjne budownictwo przysłania wspaniałą Hutę. Towarzysz Tomasz to pewnie się w grobie przewraca i to tak głośno, że i towarzysz Wiesław spać spokojnie nie może ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nic nie zasłania. To Huty ubywa coraz więcej :D

  Huty i jej otoczenia zresztą tez ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ojej, na pierwszym zdjęciu jeszcze nie ma Hutnika, kultowego baru mlecznego, do którego chodziliśmy na obiad od święta i staliśmy w ogromnym ogonku po jakąś breję ;) Musi wczesne zdjęcie, lata 60te albo i wcześniej(jeny, kiedy dokładnie zaczęła działać huta?).

  OdpowiedzUsuń