2 kwi 2013

Krakowskie Przedmieście bardzo dawno temu


Pałac Czapskich, znany obecnie jako siedziba Wielkiej Sztuki, na rycinie z XVII w. i na fotografii z 2013.Kościół dominikanów -obserwantów (rycina XVIII/XIX w.) został rozebrany przez inwestora i dewelopera, by powstać mógł Staszic Residence (fot. 2013).A na koniec dwie kamienice przy Krakowskim, z numerami 45 i 47. Stan sprzed 1939 i w 2013. Kamienica pod 47 - bez komentarza.

Acrhiwalia pochodzą z "Warszawy" E. Szwankowskiego (vide: źródła).

10 komentarzy:

 1. Dla Staszica, to się nawet niejaki Danikowski, ksiądz, powiesił, żeby tylko Towarzystwa Przyjaciołom Nauk dotrzymać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ech, szkoda wielka, że ten klasztor z drugiej parki nie zachował się do czasów kiedy były już fotografie bo ryciny mają to do siebie, że nie oddają zbyt dokładnie stanu faktycznego :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Komu przeszkadzał dawny wygląd tej kamienicy? Coś kogoś w coś ubodło?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. pięknie się prezentował Pałac Czapskich na rycinie :)a kamienica 47 - szkoda słów...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ozon - Tak, komunistów ubodło, że była zbyt wielkomiejska i kapitalistyczna. Według nich tralki, gzymsy, rozety i fakt bycia o jedno piętro wyższa, niż sąsiadka były symbolem wyzysku mas pracujących.

  Wymazywanie historii zapisanej w architekturze śmierdzi Orwellem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pałac Czapskich – Raczyńskich - Krasińskich. Mnie ostatnio zainteresowało graffiti na Traugutta. To zapewne dzieła pukających do ASP, a może nie tylko. Niektóre są tak wspaniałe, jak sam Pałac. I no "najciekawsze" w tym miejscu są "złocenia" na pomniku włoskiego kondotiera. Kto widział to wie o co ho.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten historyczny Staszic Residąs - cudo. Młodopolska, rzec by można.

  OdpowiedzUsuń
 8. ad/2 - mmm, nie wiedziałam, że tam były schody kiedyś. Górka jest niemal niewyczuwalna z poziomu pieszego.

  OdpowiedzUsuń