28 lut 2013

Śródmiejski bajzel na koniec miesiąca

...czyli "zdjęcia nieuporządkowane", ale wszystkie śródmiejskie.


Ruiny szpitala świętego Łazarza przy Książęcej w marcu 1945 i miejsce, w którym się znajdował, w lutym 2013.


Widokowi na most Gdański nieco się zarosło (1970-2013).


I na koniec gmach KC PZPR od strony Nowego Światu. Lata jak w powyższej parze.


Materiały archiwalne pochodzą z książki "Warszawa - rozwój miasta w Polsce Ludowej" (vide: źródła).

18 komentarzy:

 1. Szanowny Panie - Pański blog jest wybitny, powinien Pan dostać jakąś Odznakę Zasłużonego dla Kultury albo co najmniej Nagrodę Nobla w Dziedzinie Blogów. Od trzech dni nie mogę się odessać, przeglądam systematycznie całą zawartość. Czapa ba. Nie rozumiem tylko jednego, bo nie jestem szczególnie obeznany ze zjawiskiem blogów - jak to się dzieje, że siedząc codziennie po parę godzin w internecie i żywo interesując się Warszawą (bo w niej tkwię jak mucha w smole) dopiero teraz przez googla, szukając czegoś o jakimś adresie, na ten blog trafiłem? Dlaczego to jest tak ukryta sfera, te blogi? Kłaniam się do ziemi i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwoli wyjaśnienia napiszę, że Piotr H. to nie ja :) chociaż pod tym, co tu napisał, podpisuję się.

   Faktycznie, Twój blog Marcinie jest dość trudny do znalezienia, jak na ogrom pracy, zdjęć i wpisów, jakie tu się znajdują.

   Usuń
  2. bo ludzie są jak konie w końskich okularach: gdy się im czegoś nie poda na tacy, to nie zauważą. chociaż blogi Marcina są u mnie zalinkowane w linkowni niemal od lat, Piotrze Ha.

   Usuń
  3. Zauważ więc, że odwiedzając Twój blog, traktuję Cię zawsze jako cel, a nigdy tylko jako środek, Erze (Eru?).

   Usuń
  4. cieszę się, ale sam blog możesz traktować
   r ó w n i e ż jako środek.
   Eru, oczywiście.

   Usuń
 2. Czy ja mógłbym poprosić, żeby ruiny z pierwszego zdjęcia zostawiono w spokoju, a w zamian rozebrano ruiny z ostatniej pary?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Piotr H. - dziękuję za wyrazy uznania. Jest wśród blogów warszawskich spora ilość innych, ciekawszych niż mój i polecam odwiedzenie choćby tych, które mam w linkach. A blogowanie chyba z definicji jest "niszowe". Nie wiem, nie znam się na tym, po prostu robię to, co mnie interesuje.

   @Weldon - w przypadku I pary za późno. W przypadku ostatniej chyba też, poza tym o ile nie szkoda mi niskiego pałacu Jasińskich, który stał tam gdzie obecnie eks-siedziba KC, to dobrze że nie zrealizowano wszystkich planów, dotyczących jego otoczenia, a zakładających wyburzenie kamienic po parzystej stronie Nowego Światu aż do Książęcej.

   Usuń
 3. Dołączam się do życzeń i zaprezentuję piosenkę.
  Albo lepiej nie. Stwierdzę więc tylko od czapy, że ostatnia para ślicznie ilustruje niedoskonałości techniki optycznej, i co ciekawe - bardziej tej współczesnej, niże tej ówczesnej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do Białego Domu. To jednym z najnowocześniejszych przykładów "imperialistycznej" architektury zgniłego zachodu (Auguste Perret). Niektórzy dopatrują się w nim śladów polskiego modernizmu z lat 30.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobra perretowska architektura ... bo może ktoś zrozumieć, że przypisałem autorstwo Perretowi.

   W powszechnej opinii szerzono od lat informację, że to sztandarowy przykład socrealizmu w Polsce. Z tym stylem ten obiekt nie ma jednak nic wspólnego ... może za wyjątkiem niektórych wnętrz.

   Usuń
  2. ... no i "treści", że tak powiem ;)

   Usuń
  3. jak zwał, tak zwał, ale niezgrabne toto a przyciężkie i monotonne.

   Usuń
 5. Powtórzę tylko że jest wiele innych fajnych blogów (w tym powyżej tu wypisujących) i też warto je odwiedzać.

  Po tej porcji wzajemnego wazeliniarstwa jeszcze raz dziękuję za życzenia i informuję, że urodziny mam za niecały miesiąc. Nie obchodzę ich wprawdzie, ale prezenty można nadsyłać.

  Bardzo ładne życzenia, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne archiwalne zdjęcie mostu Gdańskiego i okolicy. Nawet tramwaj widać i wóz z koniem. Prawa strona widzę też niezarośnięta. Masz więcej zdjęć?

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Po prawej stronie na górze masz tagi - kliknij sobie w "Praga Północ" i już.

   Usuń
 8. O, urodziny masz za miesiąc? To prawie wtedy, kiedy ja ;)

  Poza tym chciałabym zachwycić się pierwszym zdjęciem, a dokładniej słodkim wózkiem dziecięcym, który to widziałam w zeszłym roku (no nie ten sam, a podobny) w Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Nie sądziłam, że w latach 70 jeszcze takie jeździły. :)

  OdpowiedzUsuń