16 sty 2013

Plac Warecki w XIX wieku

Plac Warecki istnieje do dziś, choć nazywa się placem Powstańców Warszawy. Nie istnieje jednak żaden z obiektów, pokazanych na dziewiętnastowiecznych fotografiach.

W kamienicy Mintera mieściła się niegdyś Poczta Główna. Później wybudowano nową jej siedzibę na sąsiedniej działce, bliżej ulicy Wareckiej. Podczas wojny całą tę zabudowę szlag trafił i dziś mamy tam przepiękny budynek NBP. Od razu mówię, że powinienem był stanąć bardziej w lewo, ale niestety obecnie są tam różnego rodzaju płoty i zasieki.Kościół Imienia Jezusowego, który widać na zdjęciu z XIX wieku, był niegdyś częścią składową szpitala Dzieciątka Jezus. Szpital rozebrano pod koniec XIX wieku a sam kościół wkomponowano w nowe kamienice - stał sobie elewacją do ulicy Moniuszki. Został zniszczony w czasie II wojny.


A to i sam szpital Dzieciątka Jezus. Zdjęcie górne pochodzi z ok. 1865 roku.


Fotografie archiwalne zamieszczone są w książce "Warszawa na fotografiach z XIX wieku" (vide: źródła). Współczesne odpowiedniki to rok 2013.

9 komentarzy:

 1. ten kościółek podobno nawet nie był tak bardzo zniszczony (vide: Atlas Marcinkowskiego). cóż: polityka. a szkoda, bo to był uroczy baroczek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tym placem Wareckim, to jak z Kiercelakiem :)
  W zasadzie też istnieje do dziś, tylko jest ... rondem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym placem Wareckim, to jak z dużą częścią Warszawy (a niestety z tymi najbardziej uczęszczanymi szlakami). Niby nazwy te same...

   Usuń
  2. Oj, nie tylko rondo ale przede wszystkim bardzo estetyczny parking oraz miejsce składowania kilkunastu płyt betonowych, stanowiących pomnik.

   Usuń
  3. "Z tym placem Wareckim, to jak z dużą częścią Warszawy " - chciałem być delikatny ;)

   Usuń
 3. przepiękny budynek NBP zwany ...(jak ktoś nie wie, to mu powiem na ucho). Co roku na jesieni NBP organizuje dni otwarte. Warto zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Budynek NBP znam pod nazwą "trumna". Innych nie kojarzę a za Erem powtórzę, że baroku kościółkowego szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 5. Powtórzę za Waszym przewodem - szkoda kościółka!

  OdpowiedzUsuń
 6. W zasadzie trafiłam tu przypadkowo, ale strasznie mi się spodobało :) Świetne porównanie tego co było i tego co jest :)

  OdpowiedzUsuń