26 sty 2013

Kultura i sztuka w Warszawie

Dziś kilka przybytków kultury i sztuki, które
a) istnieją częściowo
b) istnieją, ale pełnią inną funkcję niż kiedyś
c) nie istnieją

Przejdźmy do punktu a.
Kino Atlanic jest w tym samym miejscu, co przed wojną. Ocalała nawet kamienica, za którą się mieściło, ale po wojnie sam budynek usunięto a kino - mieszczące się w oficynie - zostało, gdzie jest. Przedwojenny wystrój "Atlantic" zachował aż do lat 90. XX wieku, kiedy to postanowiono przekształcić go w tzw. multipleks. Na zdjęciu z 1945 roku widać także sympatyczny neon. Po usunięciu kamienicy nr 33 (i kilku obok) na nowej fasadzie wykwitł popularny, wielki neon z napisem "Atlantic", który jakiś czas temu został, niestety, zastąpiony przez nijakie liternictwo w stylu nudnej lekcji pisma technicznego. Nowe zdjęcie ukazuje stan z 2013 r.


Teraz punkt b.
Pałac Przebendowskich (fot. sprzed 1980/2013) uniknął rozbiórki i dziś znajduje się między jezdniami Alei "Solidarności" (d. Świerczewskiego). Mniej szczęścia miały wnętrza, mieszczące przez okres PRL Muzeum Lenina. Obecnie znajduje się tam Muzeum Niepodległości. Signum temporis.


I - jakże radosny - punkt c.
Teatr Mały mieścił się w Domu Towarowym "Junior" na Ścianie Wschodniej (fot. sprzed 1980/2013). W 2009 zakończył działalność.

Archiwalne fotografie pochodzą z książki "Warszawa stolica Polski" (vide: źródła).


9 komentarzy:

 1. szkoda Teatru Małego, bo to było klimatyczne miejsce. i fajne koncerty się tam odbywały. wiele wspomnień...

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne zdjęcie kina Atlantic, i jakoś kobiet mało w tym tłumie :) do Muzeum Niepodległości wybieram się od tygodni i jakoś nie mogę trafić:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Teatr Mały pamiętam głównie z tego, że nie mogłem uwierzyć, żeby teatr mógł się mieścić w Domach Centrum. Jakoś tak zawsze kojarzył mi się z budynkiem a'la Teatr Wielki ;)
  A Muzeum Niepodległości Lenina jeszcze nie zwiedziłem w czasach nowożytnych - za często tam bywałem za czasów niesłusznych.

  OdpowiedzUsuń
 4. b. Przeczytałem "Mauzoleum Lenina" i się trochę zdziwiłem ;-)

  c. Rozumiem, że w repertuarze były trzy miesiące na wsi? Czyli Teatr Mały był tak naprawdę przykrywką biura podróży, oferującego wczasy pod gruszą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie tłumy były kiedyś przed Atlanticiem :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ja dobrze pamiętam, że w Małym występował Kierdziołek?

  A Atlantic niech nie narzeka, bo się go przerobi na insekta i będzie handlował marchewką i sztuką mięsa co najwyżej, a nie sztuka X Muzy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Atlantic funkcjonuje, a najnowocześniejsze kino, które znajduje się w odległości rzutu beretem od Atlantyku zamknięte i czeka na bliższe spotkanie z buldożerem. Jakie kino mam na myśli ? ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe czy w Muzeum Lenina było pianino?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nadal teatr reklamują przed domami centrum. Tylko format reklamy się nieco zmienił :-)

  OdpowiedzUsuń