29 gru 2012

Stare Miasto przed 1939 i w 2012 r.

Dawno nie było mnie na... No bywam na tej wstrętnej, nieprawdziwej Starówce regularnie i nie zamierzam tego procederu zaniechać. Ale faktem jest, iż Stare Miasto nie jest – co może niektórzy uważają za oczywiste – odbudowane tak, jak wyglądało przed wojną. Po pierwsze, nie ma kamienic na Podwalu. Poza tym, nie ma zabudowy Bugaj czy Rybaków (to już także Nowe Miasto). Na zamku są wieżyczki, których nigdy nie było. Zegar na Zapiecku nigdy przed wojną nie istniał. Kilka innych dekoracji także. Katedra wyglądała inaczej. No i na Brzozowej stał sobie duży budynek bankowy, którego wypalone mury po wojnie rozebrano, bo nie pasował wizerunkowo. I może od tej budowli rozpocznijmy dzisiejszy spacer.Zaczynamy od widoku z mostu na Stare Miasto. Podpis głosi: "Gmach PKO częściowo zasłaniający historyczną panoramę starej Warszawy". Gmach ów, projektu M. Lalewicza, w przeciwieństwie do wielu staromiejskich domów, nadawał się do odbudowy. Ale że nie mieścił się w koncepcji staromiejskości, został doburzony.
Trochę to skomplikowane, ale z grubsza widzimy tu prześwit z Piwnej na Szeroki Dunaj przez Wąski Dunaj.
A to elewacja saska Zamku Królewskiego i arkady Kubickiego. A może Arkady Kubickiego? Sam nie wiem.

Archiwalia pochodzą z książki E. Szwankowskiego "Warszawa" (vide: źródła).

8 komentarzy:

 1. A gdyby tak zburzyć Teatr Wielki zasłaniający historyczną panoramę parkingu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To robi sens! Na dobrą sprawę historyczna jest tylko fasada teatru, reszta to powojenny fejk Pniewskiego. Można by więc wywalić wszystko poza fasadą i zrobić tak, jak po przeciwnej jego stronie. Albo w ogóle nic nie robić i powiększyć parking.

   Usuń
 2. Zburzyć Teatr i przenieść w jego miejsce Pociejów z Olimpii, tam jest już za ciasno i handlarze sikają w krzakach Parku Moczydło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To do tego trzeba zburzyć pierzeję od Pałacu Blanka do rogu Bielańska / Senatorska. Więcej miejsca będzie na jakieś toi toie albo parking.

   Usuń
 3. Wybaczcie.... czkawki ze śmiechu dostałam...

  OdpowiedzUsuń
 4. A tam, że odbudowane, już pokryło się z lekka patyną...
  najwazniejsze, że jest;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ze swej strony tylko dodam, że wieżyczki na Zamku były oryginalnie, ale najprawdopodobniej w czasie zmagań ze Szwedami na początku XVIII wieku odstrzelono je - armatami pozwolę sobie poprzypuszczać :D. Poza tym, po odbudowie od zewnątrz Zamek ma wyglądać, jak za czasów Wazów, wnętrza zaś jak za Poniatowskiego. Jak ktoś kiedyś powiedział: Zamek jest teraz tak piękny, jak nigdy dotąd :D

  OdpowiedzUsuń
 6. ten gmach pekało, to jednak było coś! ładna jest teraz goła góra gnojowa, ale tamtego domu żal.

  OdpowiedzUsuń